Hlavní navigace

Změny v majetkových daních od 1.1.2008

Sdílet

Redakce 27. 11. 2007

V rámci daňové reformy dochází od nového roku i ke změnám v majetkových daní, konkrétně v dani z nemovitostí, v dani dědické a darovací.

Od 1. ledna 2008 budou od daně z nemovitostí osvobozeny pozemky orné půdy, chmelnic, vinic, ovocných sadů a trvalých travních porostů, ovšem musí tak stanovit obec závaznou vyhláškou, podle které se bude řídit až ve zdaňovacím období roku 2009. Novinkou je také zvýšení koeficientu pro úpravu základní sazby daně z nemovitostí u obcí do 1000 obyvatel, a to na hodnotu 1,0. Ostatní obecní koeficienty zůstavají stejné a i nadále je pro ně rozhodný počet obyvatel podle posledního sčítání lidu. Zavedeny byly i tzv. fakultativní místní koeficienty, které budou plně v kompetenci obce. Princip spočívá v tom, že obec může nebo nemusí stanovit obecně závaznou vyhláškou jeden místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5 pro všechny nemovitosti na území celé obce. Daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy nemovitostí se pak tímto koeficientem vynásobí.

Co se týče změny v dani dědické a darovací, došlo k úplnému osvobození od těchto daní u skupin I. a II. To znamená, že pokud budou dědici či obdarovanými příbuzní v řadě přímé, např. otec, matka, syn, dcera, vnoučata a manželé (skupina I.) nebo příbuzní v řadě pobočné, např. sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety a manželé dětí (zeťové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s nabyvatelem, dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem nebo smrtí zůstavitele ve společné domácnosti (skupina II.), nebudou platit žádnou dědickou, případně darovací daň.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).