Blíží se přechod na zimní čas, což každoročně vede na silnici k častějším střetům se zvěří.
Dopravní špička se totiž více přibližuje k času vyhledávání potravy zvířaty. Zvěř patří statisticky mezi druhé nejčastější viníky při vzniku dopravní nehody na českých komunikacích (až po samotných řidičích). Informace vyplývají ze zprávy pojišťovny Generali.
Nejvíce srážek ze svého pojištění podle statistik každoročně hlásí motoristé v říjnu, listopadu a květnu. Riziko střetu se zvěří je nejvyšší dvě hodiny po západu slunce a hodinu před jeho východem. V ranních hodinách počet střetů s vozidlem na podzim roste až čtyřnásobně, nejhorší je ale celoročně období kolem 22. hodiny.
Průměrná škoda, kterou Generali při střetu se zvěří letos zatím klientům vyplatila, se blíží 35 000 korunám.
Univerzální rada pro případy, kdy autu zkříží silnici zvíře, neexistuje, každé zvíře se chová jinak. Přesto se vyplatí jezdit opatrněji v úsecích, kde se zvířata mohou pohybovat. Zvěř málokdy putuje krajinou o samotě, proto objeví-li se jeden kus, bude jich v blízkosti pravděpodobně víc. Nejde-li střetu zabránit, je lepší prudce brzdit a držet volant ve směru jízdu (při snaže vyhnout se na poslední chvíli naopak hrozí riziko větší škody nárazem do stromu nebo do protijedoucího auta). Automobily jsou navíc konstruovány především pro případy čelního střetu,
radí Miroslav Matějka, produktový manažer autopojištění z Generali pojišťovny.
Pokud už jste se se zvěří na silnici střetli, řádně označte místo dopravní nehody trojúhelníkem a kontaktujte Policii ČR. Ta vyrozumí správce příslušné honitby, který přijede a o zvěř se postará. Zraněnou zvěř ze silnice sami neodklízejte, protože by vám mohla způsobit zranění. Sraženou zvěř si nemůžete ponechat, protože právo manipulace mají myslivci a z pohledu zákona by tak vaše chování mohlo být hodnoceno jako pytláctví.