Hlavní navigace

Zlato prolomilo hranici 1600 USD za unci

Sdílet

Lenka Kašparová 19. 2. 2020

Nejistá situace na globálním ekonomickém trhu a obavy z dopadů epidemie koronaviru se pomítají do zvyšování ceny drahých kovů. Zlato v současnosti dosáhlo na rekordní hranici 1600 USD za unci.

Rekordně slabé euro pak již v lednu poslalo cenu zlata nad hranici 1400 EUR za unci, v přepočtu na české koruny dnes stojí přes 37 200 Kč. O dalším vývoji napoví tvrdá data a výhledy velkých světových firem a rovněž statistiky největších ekonomik dotčených aktuálním děním, vysvětluje Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky.

Kvůli protiepidemickým opatřením jsou v Číně zavřené mnohé továrny. Lidé méně nakupují, takže odbyt čínských i západních firem v tomto regionu klesá. Na čínské zpomalení reagují i její největší obchodní partneři. Německá ekonomika se nachází na pokraji recese a společná měna eurozóny je na nejslabších hodnotách od roku 2017.

Minulý rok byl pro zlato velmi silný, díky hrozbě uvalení cel na čínské zboží rostla cena žlutého kovu až za hranici 1500 USD za unci. Náznaky dohody mezi USA a Čínou utlumily na podzim zájem o zlato jen minimálně. Prorůstové faktory nezmizely a investoři zůstali ve střehu, uvádí Jankovský.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).