Hlavní navigace

Zjistili jste, že máte propadlý pas? Nový může stát i 4000 Kč

Sdílet

V rámci shonu před dovolenou můžeme nejednou zapomenout ověřit, jestli ještě máme platný cestovní pas, nebo je již propadlý a musíme zažádat o nový. Někdy dokonce pas platí, ale daná země vyžaduje jeho platnost ještě několik měsíců po plánovaném návratu. A pokud je sice pas aktuálně platný, ale již nesplňujete podmínku, že bude platný i 3–6 měsíců po návratu do ČR, je potřeba si zažádat o nový pas a vycestovat s ním. Informovala o tom Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, budete o pasových a vízových požadavcích informováni například z katalogové nabídky, ale i v podrobných pokynech k zájezdu. V případe nejasností se neváhejte cestovní kanceláře na vše vyptat. Samotná platnost cestovního dokladu je však pouze vaše odpovědnost.

Cestovní pas již není možné od roku 2016 získat na počkání. Nejkratší doba pro vyřízení cestovního pasu je 6 pracovních dní. Nově i tyto pasy obsahují biometrické údaje a jsou platné 10 let. Oproti běžnému pasu si ale za expresní výrazně připlatíte. Vydání pasu ve lhůtě do 30 dnů stojí 600 Kč. Za rychlopas zaplatíte 4000 Kč.

Od roku 2012 navíc vlastní cestovní pas potřebují také děti, a to i když jde o novorozence. Zapisování dětí do cestovních dokladů bylo zrušeno. Za pas ve lhůtě do 30 dnů pro dítě zaplatíte 100 Kč, za rychlopas pak 2000 Kč. Doba platnosti je pro děti do 15 let stanovena na 5 let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).