Hlavní navigace

Živnostníkům se letos příliš nedařilo, zbankrotovalo jich 8000

Sdílet

Od listopadu 2014 do října 2015 zbankrotovalo 8186 živnostníků. To je o 1020 víc než v předchozím období. Vyplynulo to z informací společnosti Vše pro insolvenci CZ (VPI CZ).

Meziročně se počet bankrotů drobných podnikatelů zvýšil o 14 %. Problémy mají zejména živnostníci zabývající se prodejem potravin. Za posledních osm let se jejich počet snížil o více než pětinu. Důvodem krachu většiny živnostníků je posílení pozic velkých řetězců a nesplacené faktury.

Velké řetězce se objevují v podstatě ve všech sférách podnikání, jedná se především o nábytkářské, oděvní a potravinářské oblasti. Živnostníci jim nejsou schopni konkurovat cenou ani množstvím nabízeného zboží. O posilování pozic velkých řetězců v potravinářské sféře svědčí i to, že počet velkých společností působících v tomto odvětví za osm let vzrostl o 165 firem, popsal Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ.

Vedle nárůstu počtu velkých řetězů se živnostníci potýkají i se špatnou platební morálkou svých zákazníků. Ta se v Česku řadí k nejhorším v Evropě. Průměrně platí tuzemští podnikatelé své závazky do 45 dnů.

Až třetina větších firem platí faktury po splatnosti. Sejde-li se takových nezaplacených faktur větší množství, může to být pro živnostníka likvidační, vysvětluje Jan Malý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).