Hlavní navigace

Živnostníků do 30 let je jen desetina

Sdílet

V České republice má živnostenský list 129 000 lidí do 30 let. V celé ČR je však 1 400 000 aktivních živností. Lidé do 30 let tak tvoří jen necelých 10 % všech podnikatelů s aktivním živnostenským listem. Naopak nejvíce je živnostníků ve věkové kategorii 41 – 50 let. V té má aktivní živnostenský list 25 % Čechů. Vyplynulo to z informací, které zveřejnila společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Mezi druhou nejpočetnější věkovou kategorii patří lidé ve věku 51 – 60 let. Zde aktivně podniká 22 % osob. Ve věkové kategorii 31 – 40 let tvoří živnostníci 17 % populace a mezi lidmi staršími 60 let 11 % populace.

Mladí lidé se do podnikání příliš nehrnou. Důvodů je více. Někteří v tomto věku ještě studují, věnují se koníčkům, nebo mají malé děti, zatímco jiní sbírají zkušenosti v prvním zaměstnání. Pro mladé lidi jde o bezpečnější formu získávání pracovních zkušeností než podnikání. Proto se také do podnikání pouštějí častěji až poté, co získají určitou praxi ve výdělečné činnosti, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Největší počet živnostníků je v Praze, Libereckém kraji a Moravskoslezském kraji. Nejčastěji se věnují drobnému podnikání s obratem do 1 000 000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).