Hlavní navigace

Živnostníci si pojištění odpovědnosti sjednávat nechtějí. Škody ale mohou být i statisícové

Sdílet

Živnostníci jsou sami sobě svým pánem. Sami si organizují čas a mají možnost dělat věci po svém. Společně s tím ale přichází i zodpovědnost nejen za dobře odvedenou práci, ale také za případnou nehodu, pokud k ní dojde. Před takovým případem může krýt například pojištění odpovědnosti. Ne všichni si jej ale sjednávají.

Zatímco zaměstnanec je v takové chvíli částečně krytý pojištěním zaměstnavatele, živnostník nikoli. Případné škody, ať už finanční či na zdraví, pak musí živnostník krýt na své náklady. Pracovní pochybení se může vyšplhat i do několika set tisícových částek. Mezi nejrizikovější profese v tomto směru patří instalatéři, topenáři nebo elektrikáři. Nehody nejsou mnohdy způsobeny špatně odvedenou prací, ale náhodou nebo chvilkou nepozorností, říká Lucie Ponertová, ředitelka underwritingu a zajištění ve Slavia pojišťovně. Právě menší živnostníci si ale toto pojištění sjednávají nejméně.

Při výběru pojištění je důležité zohlednit rizika, se kterými se při výkonu své profese můžete setkat. Pokud cestujete do zahraničí, je potřeba toto vždy se svou pojišťovnou zkonzultovat. Často se totiž pojištění vztahuje jen na Českou republiku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 11. 2017 19:41

  JP (neregistrovaný) 159.89.2.---

  Chci slyšet pohled na věc živnostníků. Proč je to pro ně drahé nebo zbytečné a jaké mají ykušenosti s tím, když chtějí peníye od pojiš´tovny (plnění).
  Ať ta paní z pojišťovny uvedene konkrétné reálné příklady, kolik stojí pojištění a co je a není kryto.

 • 1. 12. 2017 22:11

  VlK

  Pojištění odpovědnosti podnikatelů živnostníků lze pořídit za 1000Kč ročně (odpovědnost na 500kKč, SÚ 1000Kč), ale i za několik (mnoho) tisíc. Záleží na obratu, limitech, oboru, spoluúčasti...
  Myslím si, že to není tak, že by si mysleli, že je drahé a zbytečné, ale protože dost lidí ho neřeší a reklamy na něj moc nejsou, protože je relativně levné.

  Spíš by se na pojištění odpovědnosti podnikatelů měli ptát zákazníci, to oni případnou škodu budou hůře dostávat z podnikatelů bez pojištění než z těch pojištěných.

  Je to podobné jako pojištění občanské odpovědnosti, je levné (limit 10MKč lze pořídit za 1000Kč, limit 50MKč za 2000Kč ročně - bez hrubé nedbalosti, s ní o něco málo dražší, naštěstí se situace za poslední rok výrazně zlepšila v této oblasti), ale má ho spíše menšina. A přitom dítě, který způsobí dopravní nehodu může lehce způsobit škody za desítky milionů, především na zdraví a ušlý zisk. Stejně tak cyklista, lyžař.

 • 30. 11. 2017 21:51

  Martas (neregistrovaný) ---.kmenet.cz

  Myslim ze to bude jak u kazde pojistky plat a kdyz ma byt placeno smolik.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).