Hlavní navigace

Živnostníci si pojištění odpovědnosti sjednávat nechtějí. Škody ale mohou být i statisícové

Sdílet

Veronika Doskočilová

Živnostníci jsou sami sobě svým pánem. Sami si organizují čas a mají možnost dělat věci po svém. Společně s tím ale přichází i zodpovědnost nejen za dobře odvedenou práci, ale také za případnou nehodu, pokud k ní dojde. Před takovým případem může krýt například pojištění odpovědnosti. Ne všichni si jej ale sjednávají.

Zatímco zaměstnanec je v takové chvíli částečně krytý pojištěním zaměstnavatele, živnostník nikoli. Případné škody, ať už finanční či na zdraví, pak musí živnostník krýt na své náklady. Pracovní pochybení se může vyšplhat i do několika set tisícových částek. Mezi nejrizikovější profese v tomto směru patří instalatéři, topenáři nebo elektrikáři. Nehody nejsou mnohdy způsobeny špatně odvedenou prací, ale náhodou nebo chvilkou nepozorností, říká Lucie Ponertová, ředitelka underwritingu a zajištění ve Slavia pojišťovně. Právě menší živnostníci si ale toto pojištění sjednávají nejméně.

Při výběru pojištění je důležité zohlednit rizika, se kterými se při výkonu své profese můžete setkat. Pokud cestujete do zahraničí, je potřeba toto vždy se svou pojišťovnou zkonzultovat. Často se totiž pojištění vztahuje jen na Českou republiku.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).