Středověký patriarchát pokračuje. Alespoň to vyplývá ze závěrů internetového průzkumu společnost SANEP, která se ptala reprezentativního vzorku 10 686 dotázaných ve věkové kategorii 18–69 let. Tři čtvrtiny respondentů (75,7 %) se domnívají, že v Česku dochází k platové diskriminaci žen. Tento názor má 91,4 % žen a 62 % mužů.
Většina dotázaných (69,1%) se rovněž domnívá, že ženy v ČR musí čelit i jiné než platové diskriminaci, tedy rozdílnému přístupu na základě pohlaví. Ženy jsou o tom přesvědčeny z 86,2 %, myslí si to také nadpoloviční většina dotázaných mužů (54,6 %).
Ve vztahu k nerovnému ohodnocení práce žen a mužů vyznívá paradoxně fakt, že většina respondentů (72,9%) zastává názor, že ve vztahu k pracovnímu výkonu a efektivitě nepanuje mezi pohlavími žádný měřitelný rozdíl. Onen paradox spočívá v tom, že v ČR je nepoměr mezi platy mužů a žen na stejných pozicích jeden z nejvyšších v EU,
uvádí společnost SANEP v doprovodné zprávě. Názor o rovnocennosti obou pohlaví má 62,9 % mužů a 84,9 % žen.
Přesvědčení, že se platová diskriminace bude v blízké budoucnosti snižovat, sdílí 39,8 % respondentů. V této otázce jsou optimističtější muži – v brzké vyrovnání věří 52,3 %. Stejně pozitivní názor vyjadřuje pouze 24,9 % žen.
Záměr Evropské komise, která hodlá přijmout opatření ke snížení platových rozdílů mezi muži a ženami, podporuje 72,6 % dotázaných, z toho 62,5 % mužů a 84 % žen.