Hlavní navigace

Závěry očekávaného summitu trhy neuklidní

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 12. 2011

Dlouho očekávaný páteční evropský summit trhy neuklidnil, přinesl jen dílčí výsledky. Na summitu bylo dohodnuto, že by centrální banky zemí EU měly poskytnout 200 mld. eur Mezinárodnímu měnovému fondu, že by měl být do provozu uveden mechanismus ESM (stálý záchranný val) s kapacitou 500 mld. eur. Evropská sedmadvacítka se nesjednotila ani v navrhovaných pravidlech přísnější fiskální regulace, které neprošly hlavně kvůli odporu Spojeného království. Tato opatření tak byla dohodnuta pouze na úrovni eurozóny, s možností dobrovolné participace ostatních zemí EU.

Obávám se, že příští týden přijde snížení ratingu zemím EU, s čím ovšem trh pravděpodobně trochu počítá, tak by to podle mého názoru nemuselo znamenat dramatický pokles, nepřímo zhodnotil výsledek summitu Tomáš Machalický ze společnosti Cyrrus.

Že setkání lídrů EU nesplnilo svůj hlavní cíl, tedy uklidnit trhy a přesvědčit je, že Evropa vyplouvá z krize a že jejím státům je tedy opět možné bezpečně půjčovat peníze, se domnívá také analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič. Závěry evropského summitu nejsou pro trhy příliš přesvědčivé, hlavním pozitivem je navrhované překrývání platnosti dvou záchranných fondů EFSF a ESM.

Jak výsledky summitu hodnotí analytik ČSOB Jan Čermák si přečtěte v tržní sekci ve článku Summit EU – krok správným směrem, který zatím nic neřeší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).