Hlavní navigace

Zdravotní pojišťovnu novorozenci změníte vždy jen k začátku roku

Sdílet

Jiří Hovorka 12. 12. 2011

Od 1. prosince jsou platné nové podmínky pro změnu zdravotní pojišťovny, o tu nyní musíte zažádat alespoň s půlročním předstihem a změna pak bude provedena vždy k 1. lednu následujícího roku. Jak se změny podmínek dotkly novorozenců a jejich práva volby? Na to detailně odpovídá mluvčí VZP Jiří Rod.

Pravidlo, že dítě se dnem narození stává pojištěncem téže zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna jeho matka, stále platí. Pojištěnec, resp. jeho zákonný zástupce má sice právo na výběr zdravotní pojišťovny, ale při narození dítěte se právo na výběr zdravotní pojišťovny nepoužije. Zdravotní pojišťovnu lze (od 1. 12. 2011) změnit jednou za 12 měsíců, a to vždy jen k 1. lednu následujícího kalendářního roku; přihlášku je pojištěnec nebo jeho zákonný zástupce povinen podat vybrané zdravotní pojišťovně nejpozději 6 měsíců před požadovaným dnem změny.

Změnu zdravotní pojišťovny dítěte může jeho zákonný zástupce provést až po přidělení rodného čísla dítěti, a to ke dni stanovenému v příslušném ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění, tj. k 1. lednu následujícího kalendářního roku.

Při první přeregistraci novorozence se bude dodržovat jen přeregistrační termín (1. leden) a nikoliv další podmínky (podání žádosti v 6měsíčním předstihu). Dítě narozené v prosinci 2011 může jeho zákonný zástupce přihlásit k jiné zdravotní pojišťovně (po přidělení rodného čísla) od 1. 1. 2012; dítě narozené v roce 2012 (i po 30. 6.) může jeho zákonný zástupce přihlásit k jiné zdravotní pojišťovně kdykoliv během roku 2012, a to od 1. 1. 2013 (musí se samozřejmě jednat o první přeregistraci).

Připomínáme, že narození dítěte je jeho zákonný zástupce povinen oznámit do osmi dnů ode dne narození zdravotní pojišťovně, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).