Hlavní navigace

Žárovky postupně vymizí z obchodů

Sdílet

Jiří Velinský 9. 12. 2008

Evropská unie schválila novou směrnici o svícení v domácnostech. Ta způsobí, že do roku 2016 postupně zcela zmizí neefektivní žárovky. V obchodech budou nahrazeny úspornými zářivkami a LED diodami.

V konečném důsledku na opatření vydělají jak spotřebitelé (díky nižší spotřebě), tak životní prostředí. Martin Goetzeler, generální ředitel společnosti OSRAM, prohlásil: Nová směrnice EU přináší dobré zprávy pro spotřebitele a životní prostředí. Osmiletá přechodná doba zajistí dostupnost úsporných zářivek nejvyšší kvality jako náhrady pro standardní zdroje světla ve všech provedeních, tvarech, wattových výkonech a typech uchycení. Směrnice představuje výrazný signál, že EU to myslí s ochranou klimatu opravdu vážně.

Čtěte více: Budiž světlo – ale levnější!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 12. 2008 6:41

  japp (neregistrovaný)
  Na klasickou žárovku nedám dopustit. Tepelné zdroje mají spektrum podobné Slunci a jsou pro lidské oko nejpříjemnější. Všechny ostatní (výbojky, zářivky, LED) mají spektrum odlišné. Nižší účinnost není věšinou na škodu, protože si žárovkou zároveň topím (neplatí pouze za horkých letních nocí).

  Pokud vstoupí směrnice v platnost, těsně před tím budu muset nakoupit do zásoby, nebo nakupovat mimo EU.

  K výroku pana Goetzelera bych dodal, že "Nová směrnice EU přináší dobré zprávy pro výrobce svítidel."
 • 10. 12. 2008 9:03

  Jaromír Adámek (neregistrovaný)
  Přesně tak, chudáci umělci.
  barvy už nikdy nebudou takové.
  Na co budou nakalibrované monitory a tiskárny, když se budou dívat na předlohu a vidět úplně jiné barvy díky tomu, že bude osvětlena LED.

  A nebo už jsou zářivky, které umožní vnímání barev v celém viditelném spektru, tak jak tomu je u klasických žárovek?
 • 10. 12. 2008 19:45

  japp (neregistrovaný)
  Existují zářivky s barevnou teplotou odpovídající dennímu světlu. Používají se například právě v grafických studiích. Nevím do jaké míry jejich spektrum a tím pádem i vnímání barev odpovídá slunečnímu světlu, to by chtělo přesné měření doplněné poznatky z praxe.
 • 11. 12. 2008 7:34

  anonymní
  V úsporných zářivkách je tuším že rtuť nebo jiný sajrajt a přiznejme si, kdo jde s nefunkční úsporkou někam do sběrného dvora? Skoro nikdo, každý ji lupne do popelnice. To by se musely nějak zálohovat, jako např. vratné láhve, a pak zpětně vykupovat.
  Od úsporek je při adekvátně stejném příkonu méně světla a i méně vydrží, a to i ty značkové. Řeči o 8000 hodinách výdrži jsou opravdu jen řeči.
  Jelikož doma používáme několik typů úsporek, dělám si záznamy o výdrži, tak se mohu podělit: za socialismu se vyráběly úsporné zářivky DZ9 v Tesle. Takové napichovací, dnes se používají třeba do kancelářských stolních lampiček. Já tenkrát předělával stropní světla tak, že jsem vyhodil původní objímky E27 a místo nich namontoval patice k DZ9 a k tomu nezbytný tranformátor. Ty socialistické Tesly v některých svítidlech ještě dnes bez problémů makají. Přišel bohužel převrat a všechno dobré v rámci protikomunistické euforie muselo být zlikvidováno. Dnešní DZ9 (a to i ty značkové) vydrží maximálně rok, a to ve stejných svítidlech, ve stejném světelném režimu. Nyní je již značka Tesla opět na trhu, ale jde jen o nějaký šunt vyráběný možná někde v Asii a parazitující na věhlasnosti značky Tesla u nás. A jak jsem pochopil, z hlediska pořizovacích nákladů se mi vyplatí koupit DZ9 zn.Lucerna někde v Kauflandu za 50 Kč než nějakou značkovou za čtyřnásobek ceny v nějakém hoby SM HM při stejné výdrži.
  Druhým typem úsporek používaných doma je úsporka Philips, prodávaná po převratu za šílené peníze ve vybrané síti prodejen a cenově dotovaná ČEZem. Taky na některé ještě "jedu" - skoro 20 let od převratu. Bohužel, ty novodobé, byť značkové třeba Osram, opět tolik nevydrží, a jejich světelný výkon jde za rok o poznání dolů.
  Sonduji nyní LEDky. Ale co kde vidím s jinými paticemi než E 14 nebo E27, tak od nich není mnoho světla, jsou velice drahé a viděl jsem je maximálně jen s malým závitem E14. Většinou jsou dobré jako orientační osvětlení v noci u schodů, aby se člověk nepřerazil, a v noci je to velice efektní. Sice kdysi na Měšci někdo psal, co mi vyhledávač najde na netu LEDek, ale mne toho moc nenašel, a hlavně bych chtěl nejdřív vidět, jak svítí. Nikde v kamenných obchodech jsem zatím LEDky neviděl, jak svítí v nějakém lustru či stropnici.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).