Spočítejte si...

Zavřít

Žárovky byly první vlaštovkou, nyní chce EU zakázat další energeticky náročné spotřebiče

Direktiva Evropské unie, která letos zakázala prodej určitého typu žárovek, bude do budoucna zakazovat i prodej dalších energeticky náročných a neefektivních spotřebičů. Těmi jsou například elektronková obrazovka nebo pračky, které neumí prát vlažnou vodou, některé typy myček, ledniček, vysavačů a dalších zastaralejších typů spotřebičů. Evropská komise totiž požaduje, aby výrobci televizorů snížily spotřebu svých výrobků o 20 % do dvou let. Ačkoliv mezi energeticky náročné patří i moderní plazmové a LCD televize, investice do rozvoje a výzkumu u těchto typů se výrobcům oproti starým televizím ještě vyplatí.

Cílem opatření, které by mělo začít platit příští rok, je zastavit rostoucí energetickou náročnost domácností. Prvním krokem byl právě zákaz některých typů žárovek od letošního září. Od července roku 2010 by se v obchodech měly objevovat jen spotřebiče s energetickou třídou A.

Česká rodina vydává nejvíc peněz za bydlení Lhůta pro předložení státního rozpočtu se krátí        
uživatel si přál zůstat v anonymitě
17. 9. 2009 14:30 Nový

Úsporné žárovky tolik nevydrží - a do odpadu jde rtuť

celé vlákno
Díky úsporným žárovkám budeme zamořeni rtutí. Čína je známa svoji "kvalitou" a tyhle věci se dělají vesměs v Číně. Ta nám zaneřádí planetu. A pochybuji, že někdo letí s nefunkční úspornou žárovkou někam do sběrného dvora nebo do obchodu. Lupne ji do popelnice. Hlavně že byly zakázány lékařské rtuťové teploměry.
Řada světel není uzpůsobena na úsporné žárovky. Buď z tělesa nepěkně čouhají nebo pro větší velikost úsporky nejde nasadit kryt. V nějaké komůrce, ve sklepě či na půdě, kde svítím jen chvíli, jsou úsporky nesmysl, protože ty levnější nejsou uzpůsobeny na časté zhášení.
Úsporné žárovky i značkové přes deklarovanou životnost tolik nevydrží. Teď jsem měnil v ložnici, vždy si na ni píšu, kdy jsem ji tam dával. Tuhle konkrétní jsem tam dával začátkem října 2006, svítíme tam tak maximálně půl hoďky denně, takže vydržela celkem kolem 550 hodin. Uváděná životnost je tuším 5-6 tisíc hodin! Ale nechci kecat, krabičku už nemám.

Nevím, jak je to s životností LEDek. Připadá mi, že svítí méně a jsou hlavně drahé. I na autech se objevují v sérii až u lepších značek.
Obyvatel
Obyvatel (neregistrovaný)
17. 9. 2009 23:24 Nový

Re: Úsporné žárovky tolik nevydrží - a do odpadu jde rtuť

celé vlákno
Klasicka zarovka mi pri kazdodennim zhasinani/rozvseceni vydrzi i vice jak pet let. Denne sviti tak sest hodin. To mame 6 x 365.25 x 5 = pres 10 000 hodin ! Staci mit stvimac, ktery ji rozvecuje pozvolne, takze nedojde tak rychle k prepaleni vlakna.
Standa
Standa (neregistrovaný)
17. 9. 2009 18:33 Nový

A co zakážou potom?

celé vlákno
A co nám zakážou potom? Energeticky náročné sporty? Energeticky náročná jídla?
Obyvatel
Obyvatel (neregistrovaný)
17. 9. 2009 23:27 Nový

Re: A co zakážou potom?

celé vlákno
Ja bych zakazal energeticky narocne eurokomisare :-)
Obyvatel
Obyvatel (neregistrovaný)
17. 9. 2009 23:25 Nový

Uspora je k nicemu

celé vlákno
Kdyz se o usporu zase zvysi cena elektriny, aby neklesl zisk.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
18. 9. 2009 8:35 Nový

Ti nahoře to neřeší

celé vlákno
Papalášům to je přece jedno, oni si zvýší plat a my se můžeme jít koulet. Hlavně, že ČEZ za méně elektřiny opět vydělá více.