Hlavní navigace

Zapomněli jste uplatnit daňovou slevu? Můžete to napravit

Sdílet

Daňové slevy a daňové odpočty snižují daňovou povinnost. Některé daňové slevy se uplatňují pouze za celý rok, jiné měsíčně. Občas se stane, že během roku zapomenete uplatnit například daňové zvýhodnění na děti nebo slevu na studenta. Z tohoto důvodu je měsíční daňová povinnost zbytečně vyšší. Opomenutí lze však napravit, a to buď při výpočtu následující měsíční daňové zálohy, v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem, nebo v daňovém přiznání. Vždy záleží na konkrétních okolnostech, vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Dvouletá lhůta při zpracování ročního zúčtování daně

Pokud jste zapomněli uplatnit některou daňovou slevu a zjistíte to až po provedení ročního zúčtování daně, nezoufejte. Zaměstnavatel, který provedl roční zúčtování daně, vám vrátí daňový přeplatek, pokud neuplynuly 2 roky od konce lhůty pro podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zdaňovací období, v němž daňový přeplatek vznikl.

Musíte však co nejdříve doručit příslušné doklady mzdové účetní. Přijde-li se na opomenutí ještě před zpracováním ročního zúčtování daně, může vám zaměstnavatel o přeplatek snížit zálohu na daň z příjmu fyzických osob. Druhou možností je vypořádání přeplatku v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem. Daňový přeplatek může ve výsledku dosahovat řádu tisícikorun, proto se rozhodně vyplatí věnovat vlastnímu zdanění zvýšenou pozornost. Když kupříkladu zaměstnanec neuplatní během roku po dobu tří měsíců daňové zvýhodnění na dvě děti, tak mu při nápravě pochybení vznikne nárok na daňovou vratku daně ve výši 7302 Kč, vypočítává Gabriela Ivanco.

Které slevy uplatňujete?

Měsíčně uplatňujete zejména následující slevy:

  • Základní slevu na poplatníka.
  • Slevu na studenta.
  • Na invalidní důchod prvního a druhého stupně.
  • Invalidní důchod třetího stupně.
  • Průkaz ZTP/P.
  • Daňové zvýhodnění na děti.

Pouze za celý rok je možné uplatnit daňovou slevu na manželku nebo manžela a slevu za umístění dítěte ve školce.

Aby mohla mzdová účetní některou ze slev uplatnit, je potřeba jí doručit příslušný doklad potvrzující nárok na danou slevu. Automaticky vzniká nárok pouze na slevu na poplatníka. Pokud mzdové účetní nedoručíte například potvrzení o studiu dětí a čestné prohlášení manželky, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak není daňové zvýhodnění při výpočtu čisté mzdy zohledněno a v těchto měsících zaplatíte na dani z příjmu fyzických osob více, než je vaše povinnost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).