Hlavní navigace

Zálohované výživné přijde stát na zhruba 876,5 mil. Kč ročně

Sdílet

Lenka Kašparová 2. 10. 2019

Zálohované výživné má pomoci samoživitelkám a samoživitelům, kteří mají problém s vymáháním alimentů od druhého rodiče dítěte. Při přiznání nároku na sociální dávku by alimenty měl samoživitelům vyplácet stát, který je následně bude vymáhat od neplatičů. Zálohované výživné má vstoupit v platnost od 1. ledna 2020 a s jeho zavedením souhlasí tři čtvrtiny Čechů, jak vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).  Nárok na něj mají mít samoživitelé, kteří mají nižší příjem, než je průměrná mzda.

V praxi by si o zálohované výživné mohl požádat rodič, kterému dvakrát za sebou nebyly zaplaceny alimenty a on na svého bývalého partnera podal exekuci. Žádosti o zálohované výživné má vyřizovat úřad práce, který o jeho oprávněnosti rozhodne do 30 dní. Podle odhadů tato dávka pomůže 24 tisícům dětí a stát za něj zaplatí zhruba 876,5 mil. Kč ročně. V souvislosti se zavedením sociální dávky plánuje Ministerstvo práce a sociálních věcí spustit mediální kampaň na téma platit výživné je normální.

Je třeba si říct, že resort spravedlnosti za posledních 6 let, co vede ministerstvo spravedlnosti hnutí ANO, v této problematice neudělal téměř nic. Chci, aby lidé věděli, že když dělají všechno správně, chodí do práce, pečují o své blízké a platí daně, stát je v tom nenechá, sdělila Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).