Hlavní navigace

Zákon u důchodového pojištění nově pamatuje i na přechodné pěstouny

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 7. 2013

K 1. lednu 2013 začala platit novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která přinesla novinky i do oblasti pěstounské péče. Změnil se totiž okruh osob, které jsou v souvislosti s pěstounskou péčí důchodově pojištěny.

Od ledna 2013 jsou tak důchodově pojištěni všichni pěstouni (nově i osoby pečující o dítě a o osoby vedené v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu), pokud je jim vyplácena odměna pěstouna podle tohoto zákona. Protože je odměna pěstouna vyměřovacím základem, je z ní odváděno také pojistné na sociální zabezpečen a je zhodnocena i v budoucím výpočtu důchodu. 

Dříve se důchodové pojištění vztahovat pouze na pěstouny, kteří vykonávali pěstounskou péči v zařízení pro výkon pěstounské péče (např. SOS dětské vesničky) nebo na ty, kteří od 1. 6. 2005 do 31. 12. 2012 vykonávali pěstounskou péči mimo zařízení pěstounské péče a kterým byla poskytována odměna náležející ve zvláštních případech, např. pečovali alespoň o tři děti, které měli svěřené do pěstounské péče, nebo o dítě hendikepované. 

Stále však platí, že dítěti v pěstounské péči nevzniká v případě úmrtí pěstouna nárok na sirotčí důchod po pěstounovi. Pěstounovi, který je současně poživatelem předčasného starobního důchodu a je mu vyplácena odměna pěstouna podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí, se výplata předčasného starobního důchodu až do dosažení důchodového věku pozastavuje. Souběžné pobírání odměny pěstouna a „řádného“ starobního důchodu, event. pobírání odměny pěstouna a předčasného starobního důchodu poté, co poživatel dosáhl důchodového věku, je možné, vysvětluje dále zpráva České správy sociálního zabezpečení. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).