Hlavní navigace

Zákon o spotřebitelském úvěru je podle občanských poraden nutností

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 5. 2010

Asociace občanských poraden (AOP), která je mj. organizátorem projektu Finanční gramotností proti dluhové pasti a ve své praxi přichází každodenně do styku s lidmi nezvládajícími své dluhy, volá zcela jednoznačně po schválení zákona o spotřebitelském úvěru v jeho nynějším znění. Upozorňuje také na to, že Česká republika stále neuvedla v život všechny směrnice EU zamezující diskriminaci klientů v oblasti uzavírání spotřebitelských ú­věrů.

Jana Aglerová z AOP k připravovanému zákonu uvádí: Zákon jednoznačně napravuje zanedbaný současný stav. Za nejvýznamnější považujeme, že se spotřebitelským firmám ukládá „řádně“ zjišťovat solventnost svých klientů, dále že spotřebitel může bez sankcí do čtrnácti dnů odstoupit od smlouvy, a že firmy by měly „srozumitelně“ svým zákazníkům vysvětlovat veškeré náležitosti smlouvy jako skutečnou výši splátek, jaké jsou všechny nezbytné výdaje s uzavřením smlouvy spojené atd. Lidé se tak budou moci odpovědněji rozhodnout a zvážit rizika zadlužení.

Na druhou stranu se současnou podobou návrhu zákona nesouhlasí například leasingové společnosti, které se obávají toho, že při využití leasingu na auto klient do čtrnácti dnů odstoupí smlouvy bezplatně, ale přitom hodnota auta bude ponížena.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).