Hlavní navigace

Zákaz kouření většina lidí podporuje, ukázal průzkum

Sdílet

Jiří Hovorka 28. 5. 2018

Podpora protikuřáckého zákona je rok po jeho zavedení vysoká. Ukázal to průzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který provedla ve spolupráci s agenturou Ipsos. Odpovídalo v něm 1080 lidí.

Podle průzkumu kouří v Česku přibližně čtvrtina lidí. Podpora zákona je velmi vysoká, pro je celkově 71 % lidí, proti je 29 %. Vítá jej 79 % nekuřáků. Naopak 44 % kuřáků vadí, že si již v restauraci nemohou zapálit.

Očekávaný dopad má zákon na pohostinská zařízení – lidé do nich v průměru chodí častěji něž před třemi lety. Návštěvnost se zvýšila hlavně díky zákazníkům, kteří tam dříve chodili jen výjimečně, říká Radek Jalůvka, ředitel Ipsos Central Europe.

Kuřáci si podle průzkumu stále více uvědomují, že svým kouřením obtěžují okolí. Zatímco před šesti lety přiznávalo 28 % kuřáků, že svým kouřením omezují svobodu nekuřáků, letos jejich podíl stoupl na 41 %.

Vyprchává i reklamní spojení kouření se symbolikou svobody – s ním se ztotožňuje pouze 37 % lidí a toto číslo klesá s věkem.

Názory na kouření se výrazně liší mezi kuřáky a nekuřáky – zatímco kuřáci si zapalují, aby si ulevili od stresu (48 %), nekuřáci to považují za zdraví škodlivý návyk (72 %) a závislost (70 %). Za závislé se přitom považuje dokonce 44 % kuřáků. Zajímavé je, že téměř shodně hodnotí kuřáci (12 %) i nekuřáci (13 %) kouření jako činnost, díky které se dá zařadit do společnosti, říká Jalůvka.

Výzkumníci se zaměřili i na souvislost s poklesem pití piva, které bylo například zástupci pivovarů spojováno se zákazem kouření. Zjistili, že pivo pijí méně mladí lidé, protože dávají přednost jiným nápojům, které jsou pro ně atraktivnější – především míchaným drinkům z tvrdého alkoholu, vínu či ciderům.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 5. 2018 8:34

    HOSPODA (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

    Tento měsíc jsem byl v jedné hospodě a skoro všichni tam kouřili včetně obsluhujícího personálu. A já si naivně myslel, že už se kouří jen v soukromých prostorách. Jak je vidět, tak rok po zákazu kouření to kuřáky neodradí a také by asi více rušili, kdyby kouřili venku za jásotu z alkoholu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).