Hlavní navigace

Zákaz kouření v Evropě se blíží

Sdílet

Redakce 1. 7. 2009

Evropská komise vyzvala členské státy Evropské unie, aby do roku 2012 přijaly zákony, které zakáží kouření v uzavřených veřejných prostorách, veřejných dopravních prostředcích a na pracovištích.

Pevně věřím, že si všichni Evropané bez rozdílu zaslouží nejvyšší míru ochrany před tabákovým kouřem. Mezi širokou veřejností se pro tento krok vzedmula vlna podpory a my budeme spolupracovat s členskými státy, abychom jej uskutečnili, řekla evropská komisařka pro otázky zdraví Androulla Vassiliou.

Podle konzervativních odhadů ročně zemře následkem kouření 79 000 osob, z toho 19 000 nekuřáků. Často se jedná o předčasné úmrtí způsobené kouřením, ať již aktivním nebo pasivním.

Průzkum Eurobarometru nedávno zjistil, že 84 % Evropanů se vyslovilo pro zákaz kouření v kancelářích a uzavřených pracovištích. Pro zákaz kouření v restaucích je 77 % Evropanů a 61 % podporuje nekuřácké bary a hospody.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2009 13:15

    anonymní
    Co sleduji, kam se vydala civilizovaná Evropa, a kam se skoro ve všem vydáváme my - na Balkán. Všude je vesměs kouření nějak omezeno, jen u nás aby pomalu bylo povinné. Nechápu.
    Doufám, že poslanci hájící kouření budou ze svého vyplácet dávky pozůstalým obsluhujícího personálu, který musí cigaretový smrad povinně inhalovat v rámci své profese. Bude rakovina jako nemoc z povolání? V Americe dokonce odškodňují kuřáky za to, že podlehli rakovině.
    A takové kouření při jídle - netušil jsem, co prasat v této zemi existuje. A jak každý návštěvník po návštěvě restaurace smrdí - nejen hadry, které musí skončit v pračce.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).