Hlavní navigace

Zájem Čechů o zimní dovolenou roste. Nezapomeňte na servis i rozcvičku

Sdílet

Jiří Hovorka 18. 10. 2018

Prosperující ekonomika se projevuje i v rostoucím zájmu o zimní dovolenou. Podle statistik ERV Evropské pojišťovny si v polovině letošního října zimní dovolenou zakoupilo meziročně o dvanáct procent více lidí. Další nárůst očekáváme v nadcházejících měsících, říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Vlajkovou lodí podzimního lyžování je podle pojišťovny Rakousko. Vybírat lze z několika ledovců, např. Hintertux, Kaunertal, Mölltal, Pitztal, Sölden a Stubai. Lyžovat v říjnu je také možné v italských střediscích Val Senales a Cervinia-Breuil. Ve Francii pak pojišťovna doporučuje Les 2 Alpes nebo Tignes.

Výhodou je, že sjezdovky nejsou přeplněné a lyžařské rezorty nabízí cenově zvýhodněné skipasy, říká Divoký.

Podle pojistných statistik se během prvních jízd nejčastěji projeví špatná příprava vybavení i lyžařů samotných. Výrobci lyží proto apelují, abychom si před nadcházející sezonou nechali udělat servis vybavení. Kontrolou by měl projít minimálně stav hran, skluznice a vázání. Podle údajů ERV Evropské si nechává lyže a snowboard seřídit ale jen polovina Čechů. Špatně seřízené vybavení je přitom na vině každé páté nehody či kolize na sjezdovce, říká Divoký.

Zraněním lze předejít i protažením před samotným lyžováním. Rozcvička na sjezdovce ale podle průzkumu pojišťovny nic neříká celé třetině českých lyžařů. Další třetina se před nástupem na lanovku protáhne jen zcela výjimečně a jen 15 procent sportovců se rozcvičuje pravidelně.

V rámci prevence se také doporučuje použití helmy a chrániče páteře. Přesto dnes helmu nosí pouze dvě třetiny lyžařů a snowboardistů, chránič páteře si nasadí dokonce jen osm procent z nich, říká Divoký. 

Pojišťovna také radí sledovat aktuální počasí. Noční teploty klesají hlouběji pod bod mrazu. Při ranních jízdách je proto třeba se připravit na tvrdý podklad sjezdovky. Ve vyšší rychlosti snadněji dochází k vyjetí z oblouku, pádu a následnému zranění, upozorňuje Divoký.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).