Hlavní navigace

Zahraniční firmy školí své zaměstnance v BOZP lépe než české

Sdílet

Lenka Kašparová

Na proškolení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (BOZP) v Čechách dbají mnohem více zahraniční firmy než ty domácí. Nejvíce pečlivé jsou společnosti z USA. V českých firmách naopak bývá školení o bezpečnosti práce spíše formální záležitostí.

Většinou BOZP vážně řeší pouze společnosti, které vystavují své zaměstnance zvýšenému riziku úrazu nebo újmám na zdraví už z podstaty vykonávané činnosti, říká Martin Valouch, specialista BOZP ze společnosti SSI Group.

Nejméně pak řeší BOZP svých zaměstnanců malé firmy do 25 zaměstnanců. Těm totiž zákon neukládá, aby na školení najímaly odbornou firmu či specialistu. Mohou si ho zajišťovat samy dle vlastního uvážení. Nedostatečný důraz kladený na proškolení o bezpečnosti práce, se pak může projevit ve vyšší úrazovosti na pracovišti i případných škodách na majetku společnosti.

Průměrná doba trvání jednoho případu pracovního úrazu je 54 dní. Zaměstnavatel pak musí řešit nejen nedostatek pracovní síly, způsobenou pracovní neschopností zaměstnance, ale také proplácení jeho nemocenské.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Diskuse byla uzavřena.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).