Hlavní navigace

Zahraniční dluh Česka se oproti loňsku zvýšil o 135 miliard

Sdílet

Redakce 30. 6. 2009

Zahraniční dluh České republiky, který je tvořen sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti, ke konci prvního čtvrtletí dosáhl výše 1510,2 miliardy korun. Oproti stejnému období loňského roku to představuje meziroční zvýšení o 135 miliard korun. V porovnání se stavem na konci roku 2008 došlo k jeho poklesu o 45,7 miliardy korun. Informovala o tom dnes Česká národní banka.

Nejvíce se snížily zahraniční krátkodobé závazky bankovního sektoru, které se na celkové zahraniční zadluženosti podílejí 29,6 procenty. Zahraniční zadlužení podnikového sektoru se zvýšilo na 51,8 procenta celkových závazků. Podle ČNB vliv kurzového vývoje převýšil čisté splácení krátkodobých dovozních závazků a závazků v rámci přímých investic. Zahraniční dluh vládního sektoru se snížil a tvoří 18,6 procenta celkového zahraničního dluhu.

Poměr mezi výší dlouhodobých zahraničních závazků veřejného sektoru a závazků soukromého sektoru se v prvním čtvrtletí nezměnil. Závazky soukromého sektoru zaujímaly 60,1 procenta celkové dlouhodobé zadluženosti, závazky veřejného sektoru 39,9 procenta.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).