Hlavní navigace

Krize-nekrize, zadlužení českých domácností stále roste

Redakce

Zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí vzrostlo ke konci května na částku 922,606 miliardy korun. Oproti předchozímu měsícu je to o necelých sedm miliard korun víc. Od května loňského roku se zadlužení domácností zvýšilo o 138,728 miliardy korun. Vyplývá to z národního měnového přehledu České národní banky.

Naopak zadlužení tuzemských podniků se oproti dubnu snížilo o 7,65 miliardy korun na 976,506 miliardy korun. V květnu loňského roku dlužily české podniky 951,0308 miliardy korun.

Zadlužení podniků poprvé převýšilo hranici jednoho bilionu korun v září loňského roku a drželo se nad ní až do února 2009, kdy začalo postupně klesat.

Našli jste v článku chybu?
  • 1. 7. 2009 8:30

    anonymní
    Je možné, že zadlužení občanů dál roste právě kvůli krizi. Bez krize by si obyvatelé půjčovali méně - zvládli by hradit ze svých příjmů. Jelikož příjmy obyvatel klesají /nebo rostou některé výdaje - např.energie, nájemné .../ a lidé většinou nechtějí slevit ze svých nároků /tedy jít s životní úrovní níž/, tak se zadluží. Řada lidí se neobejde třeba bez TV, mobilu, auta, ledničky. Když takovéto věci vypoví službu nebo je někdo ukradne, lidi si jdou půjčit. Někdo si však jde půjčit i na nejnovější /i když má starší, ale stále sloužící/ LCD, mobil, dovolenou, nové módní oblečení - jen aby mohl exhibovat před ostatními, jak je IN. Ne veškteré zadlužování pramení jen z klasických úvěrů - jsou tu i kontokorenty nebo kreditní karty. Zde se člověku s jinak vyrovnanými příjmy nemusí povést splatit dluh v termínu - ať již z důvodu nemoci, nepobrání prémií či 13. platu, se kterými počítal, a již v tom lítá. Ne každý má možnost vytvořit si finanční rezervu 2-3 měsíčních příjmů - jinak by právě ony KTK či kreditky tolik nefrčely.
    Na druhou stranu, nepůjčovali-li by si lidé, neměli by výrobci a prodejci odbyt již daleko dříve a i krize by asi přišla dříve. Do budoucna by se měla přijmout taková opatření, aby nebylo nutné žít na dluh, ale aby na uspokojení běžných potřeb stačil běžný příjem.