Tváří se to jako zpráva od Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které vám nabízí možnost zajištění příspěvku na bydlení nebo jiné finanční pomoci. Můžete vám přijít v e-mailu nebo jako SMS. Když zprávu otevřete, kromě textu je v ní uveden i odkaz, na který máte kliknout, abyste dávky pomoci získali. Nikdy to však nedělejte a bez výčitek zprávu smažte, je falešná a obsahuje podvodné webové adresy, které se vydávají za web ministerstva, někdy také ePortál České správy a sociálního zabezpečení nebo Identity občana. Že jde o podvod poznáte snadno, pokud už takový odkaz otevřete, přečtěte si dobře adresu v adresním řádku.
Jediná správná doména Ministerstva práce a sociálních věcí je www.mpsv.cz. Některé podvodné stránky přitom působí velmi věrohodně. Jejich grafická stránka napodobuje stránky MPSV, ČSSZ nebo Identity občana a dalších institucí.
Falešné webové stránky se vás budou snažit získat citlivé osobní či bankovní údaje. Pokud je vydáte, podvodníci získají kontrolu například nad vaším bankovním účtem. Doporučujeme proto občanům kontrolovat a kriticky vyhodnocovat veškerá sdělení zaslaná elektronickými komunikačními kanály,
říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Zejména zdůrazňujeme, aby lidé kontrolovali adresu v adresovém řádku svého webového prohlížeče a osobní údaje zadávali pouze na webových stránkách, na kterých mají stoprocentní jistotu, že se nejedná o podvod.
MPSV upozorňuje, že se každý týden objeví desítky nových podvodných stránek, při jejichž zablokování spolupracuje s policií a s Národním CSIRT ČR.
V případě, že na podvodné stránky narazíte, můžete je nahlásit prostřednictvím e-mailu posta@mpsv.cz.
Typické znaky podvodné zprávy
- Je vám neočekávaně nabízena možnost dávky, příspěvku na bydlení a podobně, aniž byste o ně žádali.
- Byli jste požádáni, abyste na stránkách zadali své osobní či bankovní údaje.
- Je od vás vyžadována okamžitá reakce.
- Podezřelé webové stránky, příliš komplikované internetové adresy (obsahující např. pomlčky, podtržítka. Zaměněné či zpřeházené znaky – např. msvp).
- Weby registrované v zahraničních doménách (např. online, pw, net, com…).
- Text zprávy může obsahovat gramatické nebo pravopisné chyby.