Žádná systematická či reformní změna penzí letos podle analytiků nenastane

23. 1. 2017

Sdílet

Loni byl penzijní systém v centru zájmu politiků kvůli rušení druhého pilíře a znovuotevření otázky věku pro odchod do důchodu. V letošním (volebním) roce podle analytičky společnosti Swiss Life Select Anežky Kneeové můžeme čekat minimálně hlasitou diskuzi o tom, jak současný nevyhovující stav penzijního systému řešit.

V prosinci předložila Důchodová komise Ministerstvu práce a sociálních věcí návrh, ve kterém
požaduje zahrnout do výpočtů valorizace růst cen zboží, jež si pořizují senioři a seniorky. K růstu
důchodů ale státní rozpočet příliš prostoru nemá. Za poslední roky se vždy na důchodech  vyplatilo více, než co do sociálního systému připutovalo. Současní důchodci jsou přitom na stát odkázáni a až 7 % se jich již nyní nachází pod hranicí chudoby. Ta byla v loňském roce cca 10 220 Kč pro jednotlivce žijícího v samostatné domácnosti,
vysvětlila Kneeová a dodala, že navíc každoročně klesá poměr pracujících, z jejichž sociálního pojištění se vyplácí důchody a naopak roste počet důchodci, loni skoro o 1 % (cca 20 000 nových důchodců).

Poměrně snadným a zákonodárci oblíbeným řešením je zpomalovat nárůst počtu důchodců posouváním hranice důchodového věku. V současnosti se jedná o tom, že by důchodci měli v penzi trávit asi čtvrtinu svého života, podle toho a věku dožití by se měl důchodový věk stanovovat a posléze každých pět let vyhodnocovat, případně přepočítávat. Přesný návrh ale zatím na světě není.

Z posledního jednání vyplývá, že bude jako hranice nastaven důchodový věk 65 let. Co dál? Nikdo neví. Neustálé tahanice o hranici důchodového věku ale důchodový systém nezachrání a mají pouze negativní vliv na občany. Ti díky nim svoji penzi považují za velmi nejistou, zdůraznila Kneeová a připomněla i návrh ministryně Marksové snížit odvody na sociální pojištění podle počtu dětí. Díky rozporům ve vládě nedávám tomuto návrhu velkou šanci na schválení. Před volbami ale můžeme směrem k voličům čekat více podobných líbivých gest, dodala.

Připomněla také, že ve třetím pilíři dojde ke změně daňového zvýhodnění pro zasílané platby (platí i pro životní pojištění). V daňovém přiznání za letošní rok si budete moci uplatnit nově částku 24 000 Kč (plus se zvyšuje z 30 000 Kč na 50 000 Kč daňové osvobození příspěvků od zaměstnavatele).

Účastníci spoření i jejich zaměstnavatelé ve většině případů platí do systému méně než tisíc korun. Všech daňových výhod penzijního spoření využívá často jen bonitnější skupina Čechů. Proto se zvýšení hranic pro odpočet daní pozitivně dotkne jen zhruba 5 % klientů zapojených do III. pilíře, vypočetla analytička, podle které by se mohl schválení dočkat návrh, který plánuje zavést povinnou účast zaměstnavatelů ve III. pilíři pro lidi pracující v extrémně namáhavých a rizikových profesích 3. a 4. rizikové kategorie (např. horníci apod.).

Nedořešenou oblastí jsou u nás podle ní i živnostníci, kteří jsou z pohledu penzí velmi ohroženou skupinou, protože často odvádí jen minimální zálohy a dosáhnou tak jen na velmi nízký důchod. Samostatně si na penzi podle Kneeové přitom spoří jen malá skupina z nich.

Loni se u nás hodně diskutovalo o důchodových systémech v zahraničí. Můžeme tak předpokládat, že budoucí návrhy úprav důchodového systému budou vycházet z důchodových systémů našich sousedů. Když se ale podíváme na všechny návrhy, které jsou dnes na stole, lze v roce 2017 pravděpodobně očekávat jen schválení novely týkající se valorizace penzí jako hezkého dárku voličům před volbami. Žádná jiná systematická nebo dokonce reformní změna penzí v brzké době nenastane, počítá analytička se zdůrazněním, že z pohledu běžných Čechů je každý další rok bez reformy promarněnou příležitostí, která se nám může v budoucnu vymstít.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).