Hlavní navigace

Zadluženost domácností stoupla o více než třetinu

Sdílet

Redakce 30. 5. 2008

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo Zprávu o vývoji na finančním trhu za rok 2007. Podle Zprávy si Česká ekonomika udržela v uplynulém období poměrně vysoké tempo růstu. Turbulence na světových finančních trzích, jež se projevovaly zejména v druhé polovině roku jako důsledek krize sektoru amerického hypotečního bankovnictví, se českého trhu dotkly pouze okrajově.

Zpráva dále uvádí, že zadluženost domácností meziročně stoupla o více než jednu třetinu, na 774 miliard korun. Pozitivním jevem podle MF je, že většina poskytnutých úvěrů je určena na řešení bytových potřeb. Avšak i přes vysoké tempo zadlužování domácností patří ČR stále k evropským státům s jednou z nejnižších zadlužeností v poměru k HDP.

Celkové úspory domácností se v loňském roce zvýšily přibližně o desetinu na 2,3 biliónu korun. Češi jsou stále ve spoření konzervativní a většinu úspor mají na běžných účtech či termínovaných vkladech u bank. Největší meziroční nárůst však loni zaznamenaly úspory u penzijních fondů.

Ke konci roku 2007 mohly finanční instituce působící na českém trhu teoreticky využít k operacím na finančním trhu přibližně 3,2 biliónu korun, což je oproti roku 2006 nárůst o 14 procent. Jedná se o peníze uložené v bankách, penzijních fondech, pojišťovnách nebo podílových fondech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).