Hlavní navigace

Za online podání daní výhody. Vláda schválila novelu daňového řádu

Sdílet

Lenka Kašparová 29. 4. 2020

Vláda 27. dubna 2020 schválila novelu daňového řádu, která má přinést elektronizaci daní a legislativní ukotvení online finančního úřadu. Novela vychází z původní předlohy, kterou neschválil Senát a byla poslancům vrácena zpět k projednání. Oproti původní verzi obsahuje předloha několik změn.

Novela se snaží poplatníky motivovat k využívání elektronické komunikace. Jestliže podáte daňové přiznání elektronicky, bude vám prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o 1 měsíc. Návrh zákona zachovává dosavadní lhůtu pro vracení daňových odpočtů. Současně ale dochází k úpravě institutu zálohy na daňový odpočet.

Nalezli jsme konsensus na vrácení zálohy na daňový odpočet, který se sice nebude vracet tak rychle jako v předchozím návrhu, ale umožní nám původní záměr alespoň částečně realizovat, uvedla Alena Schillerová, ministryně financí.

Nově novela zavádí také možnost individuálního prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, které dnes není možné. Současně přiznává daňovým poplatníkům kompenzaci ve dvojnásobné výši, pokud po nich bude vymáhána nesprávně stanovená či zajištěná daň.

Další změnou je, že aktuální verze novely navrací liberační lhůtu, během které nevzniká úrok z prodlení s platbou daně. Nyní je tato tolerance 4 pracovní dny. V původním návrhu novely měla být vypuštěna bez náhrady. Ale současný návrh zákona počítá s tolerancí 3 kalendářních dnů.

Formát tzv. formulářových podání má být nově zahrnut mezi skutečnosti stanovené vyhláškou Ministerstva financí. Předpokládaná účinnost novely je navržená na 1. ledna 2021.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 4. 2020 22:29

    fosil

    žjůůůva, tak to je ovšem pecka, to jsem málem spadnul ze židle.
    Možnost odevzdat nějaké lejstra o měsíc později je ovšem převratné zkvalitnění a výhoda s velkým V!
    Jistě to ta vosková paní z ministerstva financí se svým ansámblem dlouze vymýšlela, pak to s dalšíma moudrýma hlavama důkladně prodiskutovávali ze všech stran a nakonec po dramatické debatě a utracených stovkách tisíc korun za hodiny "práce" všech zůčastněných odborníků tu zbytečnou pi_ovinu i schválili. Tak potlééésk a děkujem za kvalitní makání!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).