Hlavní navigace

Za nezaplacenou kauci vám možná zabaví auto i řidičák

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 10. 2014

Pokud řidič, který se dopustí závažného přestupku, nezaplatí na místě kauci, bude mu možná v budoucnu zabaven nejen vůz, ale i řidičský průkaz. Navrhuje to totiž novela ministerstva dopravy. Informaci přinesl deník Právo.

Řidičský průkaz by byl provinilci vydán zpět až poté, co zaplatí kauci. Ta se nyní používá při zabavení auta ve výši od pěti do padesáti tisíc a dokud ji řidič nesloží, může dostat botičku nebo se vůz na jeho náklady odtáhne, aby nepřekážel v provozu.

Policista k uložení kauce může přikročit v případě, že existuje podezření, že řidič těsně před tím zavinil smrtelnou nehodu, ujel z místa nehody se vznikem větší škody, řídí pod vlivem omamných látek, jezdí bez řidičského oprávnění nebo má soudní zákaz řízení. 

Výše kauce by měla být úměrná závažnosti přestupku a odpovídající hrozící pokutě. Nebude se tedy požadovat například za jízdu na červenou, kde platí pokuta i ve správním řízení do pěti tisíc. Hrozit bude naopak za řízení pod vlivem omamných látek, při odmítnutí vyšetření, zavinění nehody s ublížením na zdraví, ale i při nedovoleném předjíždění či jízdě bez registrační značky.

Podle navrhovatelů bude možnost zabavit místo auta řidičský průkaz výhodnější kvůli snadnější manipulaci. 

Pokud ale řidič u sebe průkaz mít nebude, neobsahuje podle Práva zákon možnost, že by mu byl průkaz odebrán alespoň později.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).