Hlavní navigace

Za německé dálnice se bude možná platit

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 4. 2011

Německé ministerstvo dopravy uvažuje o zpoplatnění dálnic. Ve hře jsou čtyři varianty cen elektronických vinět, které by řidiči (včetně cizinců a motorkářů) museli platit. Zprávu přinesla ČTK podle německého deníku Bild, který má dokument ministerstva k dispozici. Mluvčí německé vlády tuto informaci zatím popírá. Německé ministerstvo dopravy ale dnes podle agentury uvedlo, že zveřejněná listina je pracovním dokumentem.

Podle něj by za jízdu na dálnicích platila osobní a nákladní vozy do 12 tun. Nejlevnější roční viněta (první varianta) by přišla na 80 eur. Pro nahodilé jízdy přes Německo by pak byla určena viněta na dva měsíce za 30 eur, případně desetidenní viněta za 10 eur. 

Druhá varianta by zpoplatnila roční vinětu 100 eury a krátkodobější by stály stejně jako v první verzi plánu. Třetí varianta uvažuje za celoroční vinětu 1556 eur, dvouměsíční za 50 eur a desetidenní za 17 eur. Nejdražší variantou je čtvrtá verze projektu. Za roční vinětu byste podle ní zaplatili 365 eur, za dvouměsíční 125 eur a za desetidenní pak 45 eur. Němci by pak ale byli osvobozeni od daně z vozidla.

Pro motocykly všechny varianty uvažují dálniční poplatek za rok ve výši 30 a dvouměsíční ve výši deseti eur.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).