Hlavní navigace

Za měsíc přestaneme pracovat jen na stát. Den daňové svobody letos vyjde až na 25. června

25. 5. 2021

Sdílet

V letošním roce vychází Den daňové svobody na 25. června. To znamená, že od začátku roku do 25. června jsme vydělávali pouze na stát. Po tomto datu už začínáme vydělávat jen na sebe. Den daňové svobody totiž představuje pomyslnou hranici, která rozděluje rok do dvou období. Na to, ve kterém je třeba vydělávat pouze na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí a na to, kdy vyděláváme sami pro sebe a o vydělaných penězích si rozhodujeme podle vlastního uvážení.

Za každých 20 tisíc Kč, které si necháme na vlastní spotřebu, stát přerozdělí dodatečných 18 270 Kč. Informace vyplývají z údajů Liberálního institutu, nezávislého think-tanku, který Den daňové svobody počítá. 

Společně s loňským rokem jde logicky o daňově nejméně svobodný rok od roku 2000, odkdy Liberální institut Den daňové svobody počítá, neboť současná situace je zcela bezprecedentní. Nabízí se srovnání s rokem 2010, kdy českou ekonomiku nejvíce zasáhla předchozí ekonomická recese. Přestože oproti před-pandemickému roku 2019 jsme si pohoršili o téměř celý měsíc, oproti roku 2010 jde o zhoršení o pouhý týden, uvádí zpráva institutu s vysvětlením, že vyšší výdaje státu za poslední dva roky posouvá ve výpočtech Den daňové svobody ke konci roku. Metodika je totiž zaměřena na výdajovou stranu veřejných financí, protože právě výdaje je nutné financovat daňovými příjmy a v případě deficitních rozpočtů znamenají i nutnost dluh v budoucnu splácet.

Existuje mnoho způsobů, jak skrze fiskální politiku podpořit řešení pandemické krize. Může jím být například rychlé a plošné snížení daní, vláda se však vydala primárně cestou bezprecedentního zvyšování výdajů. Zvyšování výdajů trpí ale v praxi zásadním problémem, že státní byrokracie nemá k dispozici lokální informace a nemůže tak dodatečné prostředky efektivně využít. Současně jakékoli navýšení výdajů zvětšuje prostor k jevu známému z veřejné volby, že státní byrokrati zneužívají moci, která jim byla svěřena do maximálního možného rozsahu, myslí si ředitel Liberálního institutu Martin Pánek, podle kterého je zřejmě nejhorší věcí na současných vládních výdajích hrozba, že se stanou novým normálem, protoče ministerstvo financí počítá pro příští rok s deficitem 300 mld. Kč, což bylo ještě před dvěma lety naprosto nemyslitelné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).