Hlavní navigace

Nová služba: Výpis z úvěrových registrů potvrdí vaši úvěrovou historii

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 5. 2021

Provozovatel Bankovního registru klientských informací (BRKI) a Nebankovního registru klientských informací (NRKI) nabízí novou službu MůjKredit.

Jedná se o zpoplatněný výpis z úvěrového registru, kde je uveden počet úvěrů, celková měsíční splátka a popřípadě i dlužná částka. Dále výpis obsahuje informace o případných exekucích, záznamu v insolvenčním rejstříku nebo o tom, jestli předložený občanský průkaz není veden v databázi neplatných či odcizených dokladů. Obsahuje také údaje z Registru platebních informací (REPI) nebo informaci o tom, zda daná osoba vystupuje jako statutární orgán v nějaké společnosti.

Protože výpis obsahuje řadu osobních údajů, je vydáván až po ověření. Jeho součástí je zároveň hodnocení úvěruschopnosti rozdělené do pěti stupňů: excelentní, velmi dobrý, dobrý, špatný a velmi rizikový. Výsledek vypočítává algoritmus, například na základě historie plateb (včasné splácení), výše úvěrového kreditu, délky úvěrové historie nebo počtu aktivních úvěrů.

Podobný souhrnný výpis funguje už řadu let v zemích na západ od našich hranic. Například ve Švýcarsku nebo v Itálii je běžné, že ho lidé využívají jako potvrzení své finanční bezúhonnosti právě vůči pronajímatelům nemovitostí, poskytovatelům telekomunikačních služeb nebo energetických služeb, uvedl Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CRIF, která zmíněné úvěrové registry provozuje.

Podle Kučery výpis lidem s dobrou úvěrovou historií umožňuje získat i jiné výhody než jen možnost pořídit si vyšší úvěr s nižší úrokovou sazbou. To dokazuje i fakt, že zájem o využití výpisu jako potvrzení důvěryhodnosti už projevily i některé společnosti zprostředkovávající kontakt mezi pronajímateli bytů a nájemníky, personální agentury nebo srovnávače cen energií, pojištění a dalších služeb, dodal Kučera s tím, že rozhodnutí o sdílení těchto informací s dalšími osobami nebo společnostmi je ale vždy na majiteli výpisu.

Cena výpisu MůjKredit, platná v portálu kolikmam.cz, je 100 Kč. O výpis můžete zažádat elektronicky nebo datovou schránkou, případně poštou. Dokument je platný 30 dní od data vydání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).