Hlavní navigace

Za cigarety si výrazně připlatíme. Kvůli EU

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 3. 2014

Kuřáky čeká doslova cenový šok. Cena krabičky cigaret totiž může vzrůst o 3 až 4 koruny. Způsobí to novela, kterou předložilo Ministerstvo financí (MF), a která by měla platit ještě letos. Důvodem k této novele daní, která zvyšuje daň z tabáků, je především slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU.

Úprava sazeb spotřební daně z tabákových výrobků o pět až sedm procent oproti aktuálnímu stavu je podmínkou pro splnění požadavků vyplývajících ze směrnice způsobem, který rovněž předejde jejich dalším změnám v krátkém časovém odstupu. Změna by se promítla do navýšení ceny krabičky cigaret v rozmezí tři až čtyři koruny, uvedlo MF.

Návrh sazby spotřební daně:

Text Sazba daně
Procentní část Pevná část Minimální
cigarety 27 % (27 %) 1,30 Kč/kus (1,19) celkem nejméně však 2,37 Kč/kus (2,25)
doutníky, cigarillos 1,42 Kč/kus (1,34)
tabák ke kouření 1896 Kč/kg (1800)

Zdroj: vládní portál ODok

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 3. 2014 23:51

    myšák (neregistrovaný) ---.157.broadband2.iol.cz

    ...kdyby ta EU nebyla, byly by cigára za korunu šedesát, jako kdysi Partyzánky (mimochodem, když stály Partyzánky korunu šedesát, byl průměrný plat cca 1400.- a Partyzánek bylo v krabičce deset). Slušná cigára stála kolem čtyř korun a Marlbora v Tuzexu 4 bony, které se prodávaly na černém trhu za 5 Kčs/kus. Nejlevnější v Tuzexu byly anglické The Navy Cut, stály 2,8 bonu. O malinko později, když byl průměrný plat cca 1500.- a už se některé "ameriky " prodávaly běžně v trafikách, stály , jednotnou cenou, 20 Kčs. Bylo úplně jedno jestli to byly Chesterfieldky, Kentky, Marlbora, Lucky Strike, Phillip Morris. Dokonce se prodávaly za tu samou cenu i Dunhill, Rothmans. Tedy, byly tu i maličko levnější, "egyptky". Kleopatra, ty stály 12 Kčs, Golden West za 8 Kčs.Tomu se říkalo cenová socialistická demokracie. Nutno přiznat, že to nebyl ten šmejd, co smrdí úplně stejně ať je v jakékoliv krabičce. Ale když si vezmeme ten tehdejší průměrný plat a to že ještě pro nás nějaká EU neexistovala ani v představách, stojí to za trochu počítání. Jojo, kdo tenkrát kouřil , musel sáhnout sakra hlouběji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).