Hlavní navigace

Z příjmů osvobozených od daně z příjmů musíte platit zdravotní pojištění

Sdílet

Máte-li příjmy, které nemusíte podle zákona zdaňovat, neznamená to ještě, že tento příjem nemáte zahrnout do výpočtu zdravotního pojištění. Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti od daně osvobozené vstupují do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na zdravotní pojištění; příjemci těchto příjmů jsou považováni za OSVČ, potvrdil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny

Zákon o daních z příjmů například osvobozuje příjmy z provozu malých vodních elektráren (do 1 MW), větrných elektráren, tepelných čerpadel, solárních zařízení, zařízení na výrobu elektřiny či tepla z biomasy nebo zařízení na výrobu a energetické využití bioplynu a dřevoplynu. Do vyměřovacího základu pro odvod zdravotního pojištění ale tyto příjmy zahrnout musíte.

Jedná se o příjmy z podnikání a ze samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů, které jsou v období prvních 5 let od daně osvobozeny. Zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění neuvádí osvobození od zdravotního pojištění u příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti. Toto platí pro OSVČ, které vedou daňovou evidenci nebo evidenci příjmů a výdajů, upozornil Rod s tím, že odlišný postup by byl u OSVČ, které vedou účetnictví. Ty mají podle zákona odvozen vyměřovací základ ze základu daně z příjmu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).