Hlavní navigace

Z 20 miliard na tři. Zájem o dluhopisy pro lidi oproti minulosti výrazně klesl

Sdílet

Jiří Hovorka 21. 1. 2019

Ministerstvo financí prodalo v první emisi Dluhopisu Republiky cenné papíry za 3,077 miliardy korun. Prodej, který probíhal od 3. prosince do 18. ledna, tak vzbudil podstatně menší zájem než Státní spořicí dluhopisy, se kterými v roce 2011 přišlo poprvé ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska. Během pěti emisí v letech 2011 až 2013 se objem prodaných dluhopisů pohyboval vždy kolem 20 miliard korun.

V současné emisi, kterou mají zájemci o dluhopisy uhradit do 23. ledna, si dluhopisy lidé objednali v 7131 případech. Průměrně tak jedna objednávka činí přes 430 tisíc korun.

Prodej státních dluhopisů pro občany pokračuje dál, a to druhým upisovacím obdobím, které je stanoveno od 21. ledna 2019 do 15. března 2019. 

Dluhopis Republiky je splatný v době do šesti let od data emise a jeho výnos bude reinvestován jednou ročně do stejné emise dluhopisů. Průměrný výnos dluhopisu je stanoven v souladu s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu.  Pro druhé upisovací období byl stanoven průměrný úrok před zdaněním ve výši 1,99 procenta. Úrok postupně v čase narůstá, první rok dělá 0,5 procenta, v posledním roce vystoupá na 4,5 procenta. Investoři tak jsou motivováni dluhopisy držet celé šestileté období.

Výhodnost Dluhopisu Republiky jsme už dříve porovnali s termínovanými vklady. Výsledek? Vyrovná nejlepší termínované vklady, ale nestačí na inflaci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).