Hlavní navigace

Výsledky Studie o vlivu zavedení eura na ekonomiku ČR

Sdílet

Redakce 22. 1. 2008

Ministerstvo financí ČR si nechalo zpracovat Studii vlivu zavedení eura na ekonomiku ČR. Zpracovatelem byla Provozně ekonomické fakulta Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Podle studie by zavedení eura nemělo mít negativní vliv na růst české ekonomiky. Po zavedení eura by se ovšem měla v ČR dlouhodoběji zvýšit inflace.

Za nejdůležitější závěry studie o dopadu eura na česku ekonomiku lze považovat skutečnost, že přínosy ze zavedení eura jsou zpravidla trvalé povahy, zatímco většina nákladů je jednorázového či přechodného charakteru. U trvalejších nákladů (ztráta autonomní měnové politiky, ztráta kurzového přizpůsobovacího kanálu) lze navíc očekávat, že jejich význam bude klesat s tím, jak se bude prohlubovat přibližování české ekonomiky eurozóně. Tato reálná konvergence intenzivně probíhá a bude probíhat po celé období před vlastním přijetím eura.

V každém případě euro zřejmě nebude v ČR zavedeno dříve než v roce 2012. Na rozdíl od Slovenska, kde by se mělo eurem platit již příští rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).