Hlavní navigace

Výše veřejných výdajů na důchody neovlivňuje spokojenost důchodců

Sdílet

Ivana Ševčíková 20. 7. 2007

Čím vyšší je úroveň veřejných výdajů, tím méně mají důchodci dojem, že jsou jejich příjmy dostatečné. Vyplývá to z celosvětového průzkumu AXA Retirement Scope 2007 skupiny AXA, který zkoumal život v důchodovém věku jak z pohledu samotných důchodců, tak ekonomicky aktivních jednotlivců.

V pěti zemích s nejvyšší úrovní veřejných výdajů méně než polovina důchodců (46 %) uvedla, že jejich příjmy jsou dostačující nebo zcela dostačující. Naopak v pěti zemích s nejnižší úrovní veřejných výdajů uvedly tytéž odpovědi téměř dvě třetiny (65 %) respondentů.

Postoje důchodců ohledně dostatečnosti příjmů nebo kvality jejich života nejsou podle průzkumu příliš ovlivněny odlišnými penzijními systémy. Ze čtyř zemí, kde jsou důchodci se svými příjmy a kvalitou života nejspokojenější, se v Nizozemsku a na Novém Zélandu spoléhají na základní průběžný systém, kdy každý dostává stejně a rozdíly jsou pouze v závislosti na počtu odpracovaných let. V Austrálii a v USA naopak preferují cílené penzijní plány podle sociální potřebnosti.

Zdroj: tisková zpráva skupiny AXA

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).