Hlavní navigace

Výše veřejných výdajů na důchody neovlivňuje spokojenost důchodců

Ivana Ševčíková

Čím vyšší je úroveň veřejných výdajů, tím méně mají důchodci dojem, že jsou jejich příjmy dostatečné. Vyplývá to z celosvětového průzkumu AXA Retirement Scope 2007 skupiny AXA, který zkoumal život v důchodovém věku jak z pohledu samotných důchodců, tak ekonomicky aktivních jednotlivců.

V pěti zemích s nejvyšší úrovní veřejných výdajů méně než polovina důchodců (46 %) uvedla, že jejich příjmy jsou dostačující nebo zcela dostačující. Naopak v pěti zemích s nejnižší úrovní veřejných výdajů uvedly tytéž odpovědi téměř dvě třetiny (65 %) respondentů.

Postoje důchodců ohledně dostatečnosti příjmů nebo kvality jejich života nejsou podle průzkumu příliš ovlivněny odlišnými penzijními systémy. Ze čtyř zemí, kde jsou důchodci se svými příjmy a kvalitou života nejspokojenější, se v Nizozemsku a na Novém Zélandu spoléhají na základní průběžný systém, kdy každý dostává stejně a rozdíly jsou pouze v závislosti na počtu odpracovaných let. V Austrálii a v USA naopak preferují cílené penzijní plány podle sociální potřebnosti.

Zdroj: tisková zpráva skupiny AXA

Našli jste v článku chybu?