Hlavní navigace

Výzkum AXA: Výše veřejných výdajů na důchody nemá vliv na spokojenost důchodců

Čím vyšší je úroveň veřejných výdajů, tím méně mají důchodci dojem, že jsou jejich příjmy dostatečné. Vyplývá to z již třetího celosvětového výzkumu skupiny AXA, zkoumajícího život v důchodovém věku jak z pohledu samotných důchodců, tak ekonomicky aktivních jednotlivců. Výsledky výzkumu byly porovnány s úrovní veřejných výdajů na důchody ve 13 zemích OECD. V pěti zemích s nejvyšší úrovní veřejných výdajů méně než polovina důchodců (46 %) v rámci průzkumu AXA Retirement Scope 2007 uvedla, že jejich příjmy jsou "dostačující" nebo "zcela dostačující", zatímco v pěti zemích s nejnižší úrovní veřejných výdajů uvedly tytéž odpovědi téměř dvě třetiny (65 %) respondentů.

Sdílet

„Toto srovnání samozřejmě neznamená, že se důchodcům žije lépe, když jim stát sníží důchody. Vysoká úroveň veřejných výdajů může jen odrážet nedostatečnost úrovně těchto investic v minulosti. Navíc se v jednotlivých zemích značně liší demografické podmínky. Například Německo, Itálie a Japonsko mají v populaci neobvykle vysoký podíl důchodců, takže veřejné výdaje na důchody jsou vyšší už jen z podstaty věci, bez ohledu na štědrost toho kterého důchodového systému,“ řekl Petr Žaluda, generální ředitel skupiny AXA pro ČR a SR.

Výsledky průzkumu AXA Retirement Scope 2007 porovnané s rozdílnými penzijními systémy v zemích OECD odhalily, že na postoje důchodců ohledně dostatečnosti příjmů nebo kvality jejich života nemají tyto odlišné systémy žádný výrazný vliv. Ze čtyř zemí, kde jsou důchodci se svými příjmy a kvalitou života nejspokojenější, se v Nizozemsku a na Novém Zélandu spoléhají na základní průběžný systém (každý dostává stejně, rozdíly jsou pouze v závislosti na počtu odpracovaných let), zatímco v Austrálii a v USA preferují cílené penzijní plány podle sociální potřebnosti.

Výsledky průzkumu AXA Retirement Scope 2007 porovnané s rozdílnými penzijními systémy v zemích OECD
OECD: Veřejné výdaje na důchody v % z HDP (2001) AXA Retirement Scope: Důchodci s „dostatečnými“ nebo „zcela dostatečnými“ příjmy
Austrálie 4,1 % 64 %
Nový Zéland 4,7 % 63 %
Kanada 4,8 % 59 %
USA 5,2 % 68 %
Nizozemsko 5,7 % 70 %
Japonsko 6,4 % 37 %
Portugalsko 7,6 % 37 %
Velká Británie 7,7 % 57 %
Španělsko 8,1 % 35 %
Belgie 8,6 % 48 %
Francie 10,4 % 49 %
Německo 10,8 % 58 %
Itálie 11,2 % 41 %

Zdroj: AXA Retirement Scope

Výzkum AXA Retirement Scope 2007 si kladl za cíl zjistit, jaké jsou představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o době po odchodu důchodu, a srovnat je s pohledem nynějších důchodců. Zkoumán byl i přístup jedinců k finančnímu plánování důchodového věku. Výzkum proběhl v šestnácti zemích světa , tázáno bylo celkem 11 590 respondentů. Letos poprvé byla do tohoto výzkumu začleněna i Čína. V příštím roce se výzkum zaměří také na Českou republiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).