Výrobce domácích spotřebičů ELECTROLUX dostal pokutu 125 mil. Kč za protisoutěžní jednání

Sdílet

19. 8. 2021 / 1x / pračka, žena, nákup Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal rekordní pokutu výrobci domácí elektroniky ELECTROLUX za dlouholeté protisoutěžní jednání. To spočívalo zejména v tom, že si společnost diktovala prodejní ceny v obchodech a zakazovala zlevnit zboží pod určitou hranici, což mělo dopad na české domácnosti. Kvůli tomu pak zákazníci v Česku kupovali zboží značek ELECTROLUX, AEG a Zanussi za vyšší ceny, než kdyby mohla mezi prodejci probíhat volná cenová soutěž.

Naši vyšetřovatelé odvedli perfektní práci, když zajistili natolik přesvědčivé důkazy, že účastník řízení s Úřadem spolupracoval, ke všemu se přiznal a v rámci narovnání nerozporoval rekordní pokutu, uvedl místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb, který vyšetřování vedl. Je třeba ovšem vyzdvihnout, že právě tato spolupráce umožnila rozkrýt komplexnější jednání a velmi výrazně urychlila celý průběh řízení. Jedná se o nejvyšší sankci za vertikální cenové dohody a současně nejvyšší, u níž proběhlo narovnání, a státu tedy nehrozí mnoho let soudních sporů, dodal.

ELECTROLUX jakožto výhradní dodavatel výrobků výše uvedených značek si zjišťoval  složení celého dodavatelského řetězce a tudíž byl schopen si tak vynutit dodržování jím stanovených maloobchodních cen i u prodejců, s nimiž neměl přímou dohodu. Kontroloval ceny i přes cenové srovnavače, např. heureka.cz. ÚOHS kromě jiného prokázal, že firma znemožňovala některým odběratelům, aby velkoobchodním způsobem dále prodávali výrobny dalším prodejcům, čímž se dopustil i zakázaných dohod o omezení okruhu zákazníků.

V historicky krátké době jde o druhý odhalený kartel v segmentu domácích spotřebičů a ÚOHS nyní řeší dalších pět případů v této oblasti.  Nejedná se tedy o žádná bagatelní pochybení, ale o opakující se typové jednání, které pokrývá značnou část trhu a má reálné negativní dopady na peněženky českých spotřebitelů, uvádí Kamil Nejezchleb.

Koncem roku 2023 takto ÚOHS potrestal také společnost BEKO SPÓLKA AKCYJNA pokutou ve výši přes 13,5 mil. Kč za porušení povinnosti poskytnout součinnost v průběhu šetření na místě prováděném Úřadem v obchodních prostorách jejího odštěpného závodu v Praze. Úřad měl signály o uzavírání a plnění možných zakázaných dohod o nepřípustném určování cen zboží pro další prodej sjednávaných společností BEKO s odběrateli v České republice. Společnost BEKO je velkoobchodním prodejcem elektrických domácích potřeb, radiového a televizního zboží, na českém trhu distribuuje zboží značky Beko a Grundig. BEKO však proti pokutě podala rozklad a řízení tudíž pokračuje.

Společnost ELECTROLUX se k porušení českého i unijního soutěžního práva přiznala a proti rozhodnutí ÚOHS rozklad nepodala, rozhodnutí je tedy již pravomocné.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka pracuje jako finanční poradkyně u společnosti Kapitol.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).