Hlavní navigace

Vyřizování dokladů pro poskytování služeb v členských zemích EU bude jednodušší

Sdílet

Redakce 22. 5. 2009

V prvním čtvrtletí letošního roku spustila Evropská komise společně se všemi členskými státy EU pilotní projekt zaměřený na využití systému pro výměnu informací o vnitřním trhu (IMI) k podpoře uplatňování evropské směrnice o službách. Do projektu jsou zapojeny povolovací, kontrolní a dozorové orgány pro osm oblastí služeb: stavebnictví, realitní makléři, cestovní agentury a turističtí průvodci, cestovní kanceláře, hostinská činnost, služby poskytované právníky, architekty a veterináři.

Fungování IMI systému je jedním z předpokladů pro zjednodušení přeshraničního působení podnikatelů v EU. IMI systém by měl usnadnit komunikaci mezi úřady členských států. Podnikatelům působícím na vnitřním trhu Evropské unie by měl zase přinést výrazné urychlení povolovacích procedur spojených s ověřováním některých skutečností. Doklad o získané kvalifikaci, délce praxe nebo bezúhonnosti, si bude moci příslušný úřad ověřit prostřednictvím IMI systému přímo u příslušného zahraničního úřadu. Veškerá komunikace tak bude probíhat prostřednictvím tohoto informačního systému přímo mezi úřady.

Od počátku příštího roku bude používání IMI systému jako komunikačního nástroje mezi úřady členských států EU povinné. Tato povinnost vyplývá ze směrnice o službách na vnitřním trhu. V českém právním řádu bude zakotvena zákonem o volném pohybu služeb.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).