Hlavní navigace

Vyrážíte na hory? Pozor na úraz třetí osobě, může vyjít draho

Sdílet

V letošním roce u cestovních kanceláří prudce vzrostla poptávka o zimní dovolenou na horách. Dá se proto předpokládat, že na svazích bude poněkud rušno. O to těžší může pro některé být vyhnout se srážce s jiným lyžařem. I docela malý střet lyžařů či snowboardistů totiž nemusí znamenat jen poničení výbavy a pár bolavých svalů. Může se přehoupnout v nepříjemný soudní spor, s nímž souvisí úhrada škody na majetku i zdraví poškozeného.

Nejčastěji úrazy vznikají v důsledku nerespektování zásad bezpečnosti na sjezdové trati. Především jde o přeceňování vlastních schopností, bezohlednou a riskantní jízdu a zároveň s tím pocit, že doporučované bezpečnostní prvky pro lyžaře a snowboardisty, jako například přilba, jsou nutné jen pro začátečníky, říká Radek Zeman, tiskový mluvčí Horské služby.

V případě, kdy dojde ke srážce s cizincem, může být celá věc ještě komplikovanější. Zejména v Rakousku a Itálii je běžné, že jsou nároky na náhradu škody vůči viníkovi lyžařské nehody pravidelně vymáhány prostřednictvím právního zastoupení. Mnoho advokátních kanceláří se tam na sportovní právo přímo specializuje. Můžete se tak setkat i s tím, že oběť nehody – cizinec rozpoutá soudní spor, nejčastěji o ublížení na zdraví z nedbalosti. Takové odškodné se pak může vyšplhat do milionových částek.

Abyste se proti tomuto pojistili, nestačí jen cestovní pojištění. Je nutné, aby obsahovalo i pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě.

Pokud přece jen nehodu na sjezdovce způsobíte, řiďte se v první řadě základními bezpečnostními radami horské služby. Pomozte raněnému, kontaktujte službu z nejbližší služebny a zajistěte místo nehody tak, aby nedošlo k dalším kolizím. Pokud jste v zahraničí, pro hladký průběh případného vyřízení odškodnění myslete na to, aby v protokole, který zaznamená horská služba nebo policie, byla uvedena takzvaná výhrada neznalosti jazyka. I když se totiž daným jazykem domluvíte, protokol může obsahovat i formulace, které vyslýchaní neuvedli. Třeba jako důsledek špatné interpretace. V dalším průběhu se to pak ale špatně napravuje.

Zároveň je dobré vyžádat si kopie všech protokolů a nákresů, které jsou v rámci výslechu zhotoveny. Můžete si je zkontrolovat a pokud něco nesedí, rozporovat zápis a požádat o opravdu nebo uvedení dalších připomínek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).