Hlavní navigace

Vyplatí se pro ojeté vozy cestovat do sousedních zemí?

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 5. 2016

Ceny ojetých vozů se v jednotlivých zemích liší. Vyplývá to ze srovnání společnosti Autdatex Systems na vybraných evropských trzích.

Následující tabulka obsahuje průměrné obvyklé ceny a jejich procentní srovnání s českým trhem


Autor: Audatex

přehled reflektuje pouze aktuální průměrné ceny ojetin bez dalších nákladů za nákup či prodej vozu v zahraničí (náklady na dopravu, místní poplatky a daně)

Do přehledu jsme vybrali vozidla, která se v rámci evropských žebříčků prodejnosti stále drží na čelních místech. Jedná se o oblíbenou Škodu Octavii, Volkswagen Golf, Ford Focus a Hyundai i30. Pro srovnání byla u každého modelu použita vozidla stáří 3 a 12 let (u modelu Hyundai i30 8 let), abychom viděli konkrétní chování trhu u odlišného stáří vozidel na vybraných trzích, vysvětlil Ladislav Smrčka ze společnosti Audatex s tím, že sledovanými trhy byly kromě České a Slovenské republiky i Německo, Rakousko, Polsko a Maďarsko.

Podobné ceny jako v ČR jsou na slovenském trhu a v Německu. Na maďarském a polském trhu naopak stejné ojeté vozy pořídíte levněji (i o pětinu). Na Rakouském zase i o pětinu dráž než v ČR. Tento rozdíl je dán zejména vysokými výchozími cenami nových vozidel a všeobecně známou kvalitou rakouských ojetin. U vozidel starších se tyto vlivy zmenšují a hodnoty ojetých 12letých vozidel se již téměř shodují se stavem na českém trhu, vysvětlil Smrčka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).