Vyplatí se nyní prodat za levno koupený investiční byt?

23. 8. 2017

Sdílet

Nízké úrokové sazby hypoték a nízké ceny nemovitostí v posledních letech lákaly k nákupu investičních bytů. Teď naopak ceny nemovitostí lámou rekordy, takže kupovat v současných podmínkách investiční nemovitost je poměrně diskutabilní. Spíš se nabízí otázka, zda není vhodné investiční byt prodat. Podle odborníků ale bude přetrvávat tlak na růst nájmů.

Ve druhém kvartálu byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nabídková cena bytů v ČR skoro o 28 % vyšší než v roce 2010 (ve velkých městech je to ještě více, například v Praze ceny rostly o 45 %), cenového dna se nemovitosti dotkly v roce 2012. Od té doby zase zdražují. Nejvyšší cenový nárůst po finanční krizi v roce 2008 byl zaznamenán u pozemků, jejichž cena se v průměru zvýšila o 35 %. Ceny bytů až nyní atakují hodnoty z roku 2008, ale protože zaznamenaly v čase krize nejvýraznější cenový propad, vnímáme jejich zvyšování nejcitlivěji, vysvětlila Michala Moravcová, analytička finančních trhů ve společnosti Bossa. Hovořit o realitní bublině je ale podle ní předčasné. O té by se dalo podle Moravcové mluvit, pokud by současné tempo růstu cen zejména u bytů pokračovalo ještě dva až tři roky.

Komu se podařilo koupit byt několik let nazpět v době, kdy byly ceny dole, může být spokojený. Přesto by mohlo být ukvapené rozhodnutí nemovitost nyní prodat. Pokud někdo kupoval byt jako investici, zcela jistě ho pronajímá a nájmy dolů nepůjdou, upozornil David Eim, produktový manager společnosti Gepard Finance. Podle něj šla totiž cena nahoru nikoliv primárně proto, že jsou nízké sazby, ale hlavně kvůli tomu, že je málo dobrých bytů. Na tom případný mírný růst sazeb a restrikce ze strany ČNB nic nezmění. Spíše naopak. Pokud se omezí dostupnost vlastního bydlení, bude vyšší tlak na další růst ceny nájmů, dodal Eim.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).