Hlavní navigace

Nesouhlasíte s výpovědí z nájmu? Můžete podat žalobu

Sdílet

Pronajímatel už sice nepotřebuje váš souhlas, aby vám mohl nájem vypovědět, ale podobné případy soudy stále řeší. Vy jako nájemce se totiž můžete proti výpovědi z nájmu bránit u soudu, a to žalobou o přezkum oprávněnosti.

Podat ji můžete do dvou měsíců ode dne, kdy jste výpověď obdrželi. Nezáleží na tom, jestli je součástí výpovědi, kterou vám pronajímatel dal, výpovědní doba, nebo je výpověď dána bez této lhůty, například kvůli závažnému porušení povinností z vaší strany. V případě, že ale žalobu o přezkum oprávněnosti nestihnete podat do dvou měsíců od obdržení výpovědi, právo na žalobu vám zaniká. Pokud vám došla výpověď například 10. května, musí být žaloba o přezkoumání výpovědi doručena soudu nejpozději 10. července. Nestačí tedy žalobu 10. července podat na poštu, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Žalobu podáváte u okresního soudu v místě, kde se nachází byt. V žalobě je nutné uvést označení vás jako nájemce, ale i pronajímatele. Následně v ní vylíčíte, z jakého důvodu jste výpověď obdrželi a proč ji považujete za neoprávněnou. Vhodné je předložit také kopii nájemní smlouvy, výpovědi z nájmu a výpis z katastru nemovitostí, který prokazuje, že byt patří pronajímateli.

Soud následně rozhoduje, že výpověď je neoprávněná, nebo žalobu zamítne. Při svém rozhodování zkoumá to, jestli byly skutečnosti, které uvádí pronajímatel, pravdivé a představují zákonný důvod k výpovědi z nájmu. Jestliže soud žalobě nevyhoví, tedy potvrdí oprávněnost výpovědi, uloží vám byt v určité lhůtě vyklidit. Takto ale rozhodne pouze v případě, že vyklizení navrhne pronajímatel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).