Výdaje za bydlení a jídlo rostou. Za léky a vzdělání utrácí Češi méně

Sdílet

Průměrná částka, kterou české domácnosti vynaloží na spotřební vydání, se v roce 2016 zvýšila o 2,8 %. V současné době tak česká domácnost vydá na spotřebu průměrně 125 947 Kč ročně. Vyplynulo to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad.

Nejvýznamnější položkou v rodinném rozpočtu je dlouhodobě výdaj na bydlení a energie. Tyto tvoří 20,8 % všech výdajů. Další výraznou položkou jsou výdaje za potraviny a alkoholové nápoje, které představují 19,8 %.

Vydání za obě tyto skupiny oproti roku 2015 vzrostla. Růst byl ale zaznamenán i u vydání za oděvy, obuv, bytové vybavení a zařízení domácností. Naopak nižší výdaje mají Češi za zdraví, které v roce 2016 představovalo 2,6 % výdajů. Klesly i výdaje za vzdělání, a to na 0,5 % výdajů ročně.

Za co a kolik v průměru Češi utrácejí, se liší podle typu a složení domácnosti. U domácností důchodců bez ekonomicky aktivních členů tvořily výdaje spojené s bydlením a energiemi 27,9 % a výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje 24,1 %. U domácností s dětmi patřily tyto položky také mezi nejvýznamnější, ovšem jejich podíly byly nižší. Představovaly 17,4 % a 19,0 %, přičemž struktura výdajů byla více rozložena mezi ostatní typy vydání. Hlavně na dopravu, pohonné hmoty a dopravní prostředky s 12,3% podílem, uvádí Martin Zelený, ředitel sekce demografie a sociálních statistik ČSÚ.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).