Hlavní navigace

Proč jsou české mzdy nižší než ty na Západě?

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 7. 2017

Mnoho lidí si v Česku stěžuje, že jsou jejich příjmy ve srovnání se západními sousedy o dost nižší. Je to samozřejmě pravda, ale tak jednoduchou optikou se na celou záležitost dívat nejde.

Kritici nízkých příjmů zapomínají na to, že cenová úroveň je mezi jednotlivými státy výrazně odlišná. Kdyby Češi začali vydělávat například stejně jako Rakušané, vydělávali by vlastně mnohem více než pracovníci v Rakousku. Výrazně nižší jsou v Česku ceny bytů, nájmy, veškeré služby, ale i další zboží – například oblíbené pivo, uvádí Tomáš Surka, ředitel společnosti McROY a jako příklad uvádí porovnání Prahy s Vídní. Podle statistik mají obyvatelé rakouského hlavního města příjmy vyšší o 94 % než Pražané. Kupní síla obyvatel Vídně je však vyšší jen o 32 %. Důvodem jsou například dvojnásobné ceny mnoha služeb nebo o polovinu vyšší nájmy, vysvětlil Surka.

Důležitý fakt je podle něj i ten, že každá země má jiný daňový systém a poplatníkům z hrubého platu zůstává jiná částka na čistou mzdu, a jinou daňovou sazbou jsou zatížené nákupy. Obzvlášť vysoké daně platí lidé ve skandinávských zemích, ale také ve Francii nebo Itálii. Státy východní Evropy mají pro zaměstnance spíše nižší daňové zatížení, uvedl s tím, že je scestné si myslet, že když pracovník v Německu vydělává 3000 eur, má český dělník pracující pro stejnou firmu nárok na stejnou odměnu. To by si německá firma pobočku v Čechách nebo na Moravě možná vůbec neotevřela. Nebo by ji přesunula dále na východ, myslí si Surka.

Často se v souvislosti tohoto porovnávání připomíná i celkově nižší produktivita české ekonomiky a fakt, že zůstává nadále spíše montovnou. Výrobek, který se v Česku vyrobí, má často nižší průměrnou prodejní cenu než kupříkladu německý produkt.  Českou ekonomiku tvoří z velké části výroba s nižší přidanou hodnotou. V tuzemských továrnách vznikají mnohdy tak zvané meziprodukty, které se odvážejí do firem, kde z nich teprve vyrobí dražší zboží, upřesnil Surka.

Aby tuzemské platy rostly rychleji, je podle něj nutné pracovat na změně skladby ekonomiky a přilákat nové investice v oblasti výroby a služeb s vysokou přidanou hodnotou. Tímto směrem by vláda měla upřít svoji pozornost, další montovny změnu nepřinesou. Vyplatí se také systematická podpora českých podnikatelů, kteří nechávají právě výrobu s vyšší přidanou hodnotou v domácí ekonomice a své zisky zde reinvestují. Jimi vytvořená hodnota tak neodplouvá do jiných zemí, uzavřel.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2017 9:59

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Výrazně nižší jsou v Česku ceny bytů, nájmy, veškeré služby, ale i další zboží

  Dál už jsem nečetl, tohle jsou lži jak z Rudého práva. Skutečnost je taková, že se to v 90.letech tak dohodlo a nelze s tím nic dělat, i když budete pracovat 100 hodin denně.

 • 14. 7. 2017 17:00

  manon (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Nájmy,služby, bla,bla, bla. A co potraviny, energie,benzín,dro­gerie. Tam se taky dívejte a porovnávejte. Hlavně ať se dívají slavní ekonomové na průměrnou mzdu a reálnou mzdu a kolik % lidí žije se mzdou kolem 14000 Kč.Však už si to vyzkoušeli politici na vlastní kůži a nikdy jsme se nedozvěděli,jak vyžili s minimální mzdou.
  Pane řediteli Tomáši Surko , zkuste to a pak přidejte svůj názor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).