Hlavní navigace

Výběr kapitálové hodnoty z životního pojištění se mohl vymstít

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 21. 1. 2015

Novela zákona o dani z příjmů vyšla ve Sbírce zákonů 21. listopadu 2014 a od toho data začala platit. V souvislosti s novelou došlo mj. ke změně daňových odpočtů životního pojištění. Zásadní změnou je nemožnost uplatnit daňový odpočet na životní pojištění, pokud dojde od 1. 1. 2015 dojde k výběru kapitálové hodnoty. Proto jsme vás instruovali, abyste si kapitálovou hodnotu vybrali do konce roku 2014 a podobně postupovala i ostatní média.

Nejen naše rada však byla zavádějící. Pojišťovny mají na realizaci výběru kapitálové hodnoty až 4 týdny (přesná doba výplaty je definována v pojistných podmínkách). To však znamená, že pokud jste předčasný výběr ještě během roku 2014 neprovedli, pokyn v výplatě bylo nutné doručit nejpozději do pátku 28. 11. 2014. Kdo rozhodnutí odkládal a spoléhal až na platnost novely, měl tak na doručení pokynu pouhých 6 pracovních dnů. Některé pojišťovny sice měly interní termín pro podání pokynu k realizaci výplaty až do 15. prosince 2014, ale nebylo možné na to spoléhat.

Kdo pokyn k výplatě kapitálové hodnoty podal během prosince 2014 a pojišťovna jeho pokyn zpracovala až v lednu 2015, kdy provedla výplatu, automaticky přišel o daňovou uznatelnost pojištění. I to je důsledek schvalování zákonů až před koncem roku.

Částečnou dobrou zprávou je, že podle informací serveru Měšec.cz některé pojišťovny výplatu kapitálové hodnoty v lednu odmítly a své klienty varovaly, že realizací výplaty přijdou o daňovou uznatelnost pojistky. Klienti měli následně pokdyn zadat znovu. Na tento nadstandardní postup pojišťoven ale nelze spoléhat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).