Hlavní navigace

Vozy na CNG již mohou parkovat ve veřejných garážích

Sdílet

Jiří Hovorka 13. 9. 2011

Od září již mohou v Česku auta na stlačený zemní plyn (CNG) parkovat ve všech, tedy i hromadných podzemních garážích pro veřejné užívání, které jsou například součástí velkých obchodních center, sportovních hal nebo kulturních zařízení. Umožnila to vyhláška č. 23/2008 Sb. podepsaná ministerstvem vnitra.

Lidé ocení možnost parkování se svými CNG vozy ve všech garážích a velká obchodní centra, kam zatím tyto vozy nesměly, získají další zákazníky, říká Markéta Schauhuberová, manažerka České plynárenské unie (ČPU). CNG již dávno není méněcenná pohonná hmota, je to naopak velice moderní, ekologické a bezpečné palivo, dodává.

S parkováním aut na CNG musí souhlasit majitelé samotných garáží, které musí splňovat vyhláškou dané technické normy. Znamená to například dostatečné odvětrávání prostor parkoviště a vybavení detektory úniku plynu. Pokud takové zabezpečení některá stávající garáž dosud nemá, toto dovybavení nestojí majitele více než pár desítek tisíc korun, upřesňuje Markéta Schauhuberová.

V tuto chvíli podle ČPU jezdí v ČR více než 3 tisíce vozidel na zemní plyn a každý rok jich 20 až 25 procent přibývá.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 9. 2014 9:24

    Jan (neregistrovaný) ---.mpsv.cz

    Většina obchodních center vjezd CNG vozidel zakazuje a to buď zákazovou značku B32 a nebo v provozním řádu parkoviště, který není před vjezdem k dispozici :-(.
    OC, která vjezd povolují, případně mají k dispozici venkovní stání, naleznete v katalogu parkovišť www.carparking.cz/parkoviste-pro-cng/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).