Hlavní navigace

Volných míst je více než nezaměstnaných, kteří chtějí pracovat

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 3. 2018
práce, pracovník, zaměstnání Autor: Depositphotos

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 3,7 procenta z lednových 3,9 procenta. Bez práce bylo zhruba 281 tisíc lidí, což je nejnižší únorové číslo nejméně od roku 1997. Vyplývá to z dat Úřadu práce ČR. Loni v únoru činila nezaměstnanost 5,1 procenta.

Opět narostl počet volných pracovních míst. Firmy tak dál řeší, kde vzít nové zaměstnance a roste tlak na zvyšování mezd. Volných pracovních míst bylo na úřadech práce v únoru zhruba 239 tisíc, což je přibližně o 8500 více než v lednu.

V meziročním srovnání je v tuzemské ekonomice o 96 tisíc pracovních míst více a o 100 tisíc nezaměstnaných méně. Počet uchazečů o jedno pracovní místo se tak dostal na hodnotu 1,17, což je taktéž nejnižší podíl v historii, shrnuje Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Analytik ČSOB Petr Dufek k tomu dodává, že číslo celkově nezaměstnaných zahrnuje až příliš mnoho lidí, kteří jsou sice evidovaní jako nezaměstnaní, nicméně do práce nejsou schopni (či možná ochotni) nastoupit během 14 dnů, nebo si práci vlastně ani aktivně nehledají. Podle něj tak v Česku není ve skutečnosti 281 tisíc nezaměstnaných, ale bude jich méně jak polovina.

Z toho mu vychází, že jeden nezaměstnaný ve skutečnosti vychází na dvě volná pracovní místa. Tento výsledek jen ilustruje napjatost situace na trhu práce, kdy se nedostatek zaměstnanců stal hlavní bariérou pro další – svižný – růst české ekonomiky, říká Dufek.

V dalších měsících analytici čekají pokračování trendu. Podíl nezaměstnaných osob letos dále poklesne, avšak tempo snižování nezaměstnanosti již bude oproti předchozím letům přeci jen pozvolnější. Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok tak může poklesnout až na 3,3 procenta oproti 4,2 procentům v roce 2017, říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Nejvyšší nezaměstnanost mají v Moravskoslezském kraji s 5,6 procenty. Nejnižší byla v únoru nezaměstnanost v Praze, kde zůstala na 2,3 procenta.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).