Hlavní navigace

Volných míst je stále více. Oživuje hlavně výroba, služby a stavebnictví

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 8. 2015

Ke konci července bylo na úřadech práce zaevidováno 456 341 lidí bez práce. Je to o necelých 5 tisíc víc než v červnu, ale o 85 tis. méně než loni. Podíl nezaměstnaných se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,1 % na 6,3 %. Zároveň ale stále roste počet volných pracovních míst, kterých zaměstnavatelé nabízeli více než 98 tis., což je nejvíce od prosince 2008.

Nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (2,9 %), Prachatice (3,1 %), Rychnov nad Kněžnou (3,4 %), Benešov (3,5 %), Jindřichův Hradec (3,7 %), Mladá Boleslav, Rokycany, Písek a Pelhřimov (shodně 3,8 %). Nejvyšší naopak v okresech Most (11,9 %), Karviná (11,4 %), Ústí nad Labem (11,2 %), Bruntál (10,6 %), Ostrava – město (10,4 %), Chomutov (9,9 %), Děčín (8,8 %) a Sokolov (8,6 %).

Oproti předchozímu měsíci se nezaměstnanost snížila v 17 okresech, nejvíce v Českém Krumlově (o 3,3 %), Jeseníku (o 3,2 %), České Lípě (o 3 %), Prostějově (o 2,5 %) a v Teplicích (o 2 %). Nárůst nezaměstnanosti naopak hlásí 58 regionů, nejvyšší pak okres Pardubice (o 6,6 %), Svitavy (o 5,7 %), Žďár nad Sázavou (o 4,5 %), Ústí nad Orlicí a Pelhřimov (oba o 4,2 %) a Rokycany (o 3,9 %).

V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především každoročně se opakující příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství do evidence ÚP ČR, vysvětlila generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková s tím, že ve vyšším počtu se nám hlásili také rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají přes prázdniny zajištěné hlídání a v menší míře začali přicházet i absolventi škol.

Podle Sadílkové je důležité, že stále roste počet volných pracovních míst. Oživení ekonomiky podle ní potvrzuje i fakt, že zaměstnavatelé hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).