Hlavní navigace

Volných míst je nejvíce v historii, nezaměstnaných nejméně. Firmy tak zvyšují benefity

Sdílet

Podíl nezaměstnaných osob v České republice klesl v červnu 2017 na 4,0 % oproti květnovým 4,1 %. V současné době je tak na trhu práce extrémní nedostatek pracovníků, a to jak kvalifikovaných, tak nekvalifikovaných. Počet volných pracovních míst činil 183 500 a byl tak nejvyšší v historii. Již od poloviny roku 2013 trvající hospodářský růst vede ke stále vyšší zaměstnanosti. Počet uchazečů o zaměstnání se za poslední rok snížil o téměř 87 tisíc, říká Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

V červnu 2017 tak bylo na úřadu práce hlášeno 297 000 uchazečů o zaměstnání. Pod hranici 300 000 se počet uchazečů dostal poprvé od poloviny roku 1998. Očekává se, že současná míra nezaměstnanosti bude během prázdnin stejná, jelikož na trh vstoupí noví absolventi. Po prázdninách však klesne míra nezaměstnanosti pod 4 %.

Vlivem nízké nezaměstnanosti a vysoké poptávky po zaměstnancích začali zaměstnavatelé nabízet větší benefity a vyšší mzdy, aby nalákali pracovníky. Nejlépe je tento nárůst vidět u výrobních firem, u kterých v roce 2010 činil průměrný roční příspěvek na volnočasové benefity 3000 Kč a letos dosahuje již dvojnásobné částky 6000 Kč, říká Václav Kurel, ředitel firmy Benefit Plus.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).