Hlavní navigace

Volby neuklidnily jen trhy. Oddychli si i podnikatelé, jsou připraveni na škrty

Sdílet

Nejen trhy si s výsledkem volem oddychly. Spokojená je také většina (83 %) malých a středních podniků, vyplývá z průzkumu Institutu rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické (IDE). V novém sněmovním uspořádání mají přehlednou většinu středopravicové strany. Dosavadní vyjednávání naznačují, že stejně orientovaná bude i vláda a lze tedy předpokládat, že se bude chovat ekonomicky odpovědně a podporovat podnikatelé a živnostníky v jejich aktivitě. Vizi stability, která tu několik let chyběla, vnímají podniky velmi pozitivně, uvedl ředitel IDE, Miroslav Křížek.

Průzkum mezi podniky z různých oborů dále zjistil, že největší důležitost přikládají sestavení vlády, která se bude moci co nejdříve pustit do kroků k ozdravení ekonomiky a řešit problém veřejných rozpočtů. Mohlo by se zdát, že téma veřejných rozpočtů se podnikatelů nedotýká tak přímo, jako například problematika daní nebo právě zaměstnávání. Bez stabilních veřejných financí však nemůže stát poskytovat adekvátní zázemí podnikatelům, ať už ve formě včasných plateb, nízkých daní nebo různých motivačních programů. Toto podniky velmi dobře chápou, doplnil Křížek.

Analýza také ukázala, že dalšími problémy, kterými by se podle firem měla nová vláda zabývat, je zaměstnanost a zákoník práce. Dále je podle podnikatelů potřeba řešit daně a zavedení eura.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).